• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kockázatos mellékhatás - Megingott a kórházakat életben tartó bizalom

Lapszemle Forrás: Somogyi Hírlap

Már régen élére állították a pirulapénzt a kórházak: csak a legszükségesebb mennyiséget rendelik.

Eddig a beszállítók türelme - és az őket hitelező bankok pénze - tartotta életben a rendszert. A pénz után a türelem is fogytán. A hiánytünet kezelése a kormányra vár.

Készpénzért vagy előre fizetéssel szállítanak gyógyszert a nagykereskedők: egyre több beszállító cég kényszerül erre a látszólag embertelen, de üzletileg érthető döntés meghozatalára. A ma még marginális, és nagyobb kórházat nem érintő lépés a jövőben megsokasodhat. A húsz évig megingathatatlan ősbizalom megbomlott a kórházak és beszállítók között.

Kollárovics Vendel, a Hungaropharma kaposvári kereskedőházának vezetője megemlítette az esztergomi és dunaújvárosi esetet, amikor a tulajdonos önkormányzat furcsa és jogilag is problémás adósságkezelési megoldással próbálkozott. Eddig a beszállítók azért finanszírozták az egészségügy hiányát, mert tudták, a tulajdonos önkormányzat vagy állam nem fog se átalakulni, se eltűnni. Tudta ezt a bankrendszer. A pénzügyi piac most is megérezte a bizonytalanságot az erőben: a beszállítók ezért kénytelen-kelletlen belőttek egy limitet minden kórháznál, ami fölött csak készpénzért szállítanak.

Nem tud a fizetőképessége határára jutott somogyi kórházról a Hungaropharma kaposvári kereskedőház-vezetője. - Ha a kórházaknál műtétek állnak le, várólisták torlódnak föl, akkor felmerül a kérdés: miért szállítsunk fedezet nélkül - tette föl a kérdést Kollárovics Vendel.

Optimistán látja e tekintetben a Semmelweis-terv nagytérségi betegellátás-szervezését, amely az 1,1-1,6 milliós régiókban központosított beszerzést, pontosabb fizetést, s ez által olcsóbb árakat jelenthet. S persze kiszámíthatóságot, amire az egészségügy évtizedek óta szomjazik.

A sokszakmás, 0-24 órás sürgősségi központ köré szervezett kaposvári kórházi profilban az intézménynek hagyományosan jelentős forráshiánnyal kell működnie. A múlt évben - Repa Imre főigazgató professzor korábbi nyilatkozata szerint - 2,7 milliárd forint volt a működési hiány: a fekvőbeteg-ellátásból 828 millió, a járóbeteg-ellátásból 529 millió, a laborvizsgálatokból 344 millió, a sürgősségi ellátásból pedig egymilliárd forint hiányzott a 2008-as bázisévhez képest.