• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kökény Mihály: Kifosztották az egészségügyet

Lapszemle Forrás: Népszava

A gyógyulás rezsiköltségei már az elviselhetőség határán, olykor azon is túl vannak.

Ha a tragikus betegsorsokra és a sok tehetséges orvos kivándorlására gondol, kilátástalannak látja az egészségügy helyzetét a szocialista Kökény Mihály. A volt egészségügyi miniszter szerint ez lehetne másképpen is. Kökény, aki immár elsősorban a kispadról figyeli a hazai eseményeket, nemzetközi szakértőként azt tapasztalja, hogy a válság sok országban esélyt ad az értelmes átalakításokra – olvasható a Népszava – online oldalán.

Magyarországon a kormánypártok az egészségügyet is a hatalmi politika terepére sodorták – állítja Kökény Mihály. Csak a lojalitás számít, és akárcsak az oktatást, az egészségügyet is kifosztották – emelte ki a volt MSZP-s egészségügyi miniszter, aki az utóbbi időben a kispadról figyeli a belpolitikát, nemzetközi szakértőként Albániában, Görögországban dolgozik, emellett egy rangos svájci egyetem oktatójaként szakdiplomáciai tárgyalásokra készít fel minisztériumi vezetőket Európa különböző országaiból. Azt azonban jól látja, hogy a Fidesz hogyan tette szinte lehetetlenné a gyógyítást ebben az országban.

– „Ha a tragikus betegsorsokra és a sok tehetséges orvos kivándorlására gondolok, akkor kilátástalannak látom egészségügyi viszonyainkat" – fogalmazott lapunknak hozzátéve, ez lehetne másképpen is. A válság sok országban esélyt ad értelmes átalakításokra, az egészség érdekében történő szakmai és politikai összefogásra. A szocialista politikus ezt látja Görögországban, Portugáliában, ahol az egészségügyet már nem tekintik az államháztartási hiány örökös bűnbakjának, hanem abból indulnak ki, hogy a jól teljesítő egészségügyi rendszer hozzájárul a gazdasági fejlődéshez. Ezért nemcsak azt veszik számításba, hogy a gyógyítás és a megelőzés mennyit igényel a közkiadásokból, hanem azt is, hogy mennyivel járul hozzá az emberek jólétéhez és a gazdaság versenyképességéhez.

Az MSZP-nek világos elképzelése van arról, hogyan kellene az ágazat válságát kezelni, a beteg embereket szolgálva modernizálni. Kökény részt vett a szocialisták választási programjának előkészítésében, amelyben megfogalmazták, hogyan lehet a betegek kiszolgáltatottságát mérsékelni: megbízható és felkészült háziorvosokkal, gyors kivizsgálással, megfizethető gyógyszerárakkal, tisztességesen bérezett kórházi személyzettel. A választók sajnos ma még kevéssé ismerik a szocialisták elképzeléseit, a médiát ugyanis manapság inkább a balhék érdeklik, arról nem szívesen adnak hírt, mit is gondol az MSZP például a kórházi várólistákról, a gyógyszerhiányról, vagy az oktatásról, a munkanélküliségről, a gyermekszegénységről – fogalmazott Kökény Mihály.

A gyógyulás rezsiköltségei már az elviselhetőség határán, olykor azon is túl vannak. Ezeket pedig nem csökkenti a Fidesz. A betegeknek vinni kell a maguk számára szükséges gyógyszereket a kórházba, de gyakran kötszert, élelmiszert is. Ezek pedig nagyon sokba kerülhetnek. Nem lehet mindent egyszerre ígérni, de ki lehet választani azokat a területeket, amelyeken viszonylag gyorsan megváltoztatható a jelenlegi helyzet. Néhány tízmilliárd forintból javítani lehet a háziorvosi rendszert, rövidíteni a várólistákat – mutatott rá a volt egészségügyi miniszter.