Különösen vidéken rossz a helyzet, gyakran a szomszéd településről hetente egy-két órára átjövő kolléga kezeli a betegeket.
Tavaly és tavaly előtt hatvankét háziorvos halt meg szinte munka közben, emiatt ürült meg a praxisuk. Ami még tragikusabb: ebből huszonketten jóval a nyugdíjkorhatár előtt voltak! Mindenképpen drámai csökkenés tapasztalható a betöltetlen háziorvosi praxisok számában. Az ügyeleti reform bevezetése után az addigi évente átlagosan 20-40 megszűnő praxis helyett majdnem 200 praxissal lett kevesebb. „Nagyon sok lehetőség lenne megállítani a folyamatot, de ha megint csak valamilyen adminisztratív módszerrel akarja kozmetikázni a statisztikát a minisztérium, ez alighanem tovább fogja rontani a háziorvosi ellátás színvonalát” – mondta a Hírklikknek dr. Komáromi Zoltán egészségpolitikus, nyugdíjas háziorvos. Az Országos Kórházi Főigazgatóság adatai szerint jelenleg 720, legalább fél éve üresen álló körzet van Magyarországon, míg 2023 januárjában, az új háziorvosi ügyeleti rendszer bevezetése előtti hónapban, még csak 681 betöltetlen háziorvosi praxist jelentettek az országban.
Milyen következményei lehetnek ennek a folyamatnak, ha nem sikerül megállítani?
Mindenkit megrémisztettek azok az adatok, amelyek a minap kerültek nyilvánosságra. 2024-ben egyetlen év alatt minden hetedik háziorvosi praxis betöltetlen lett, nincs a környéken orvos, aki az ott lakókat el tudná látni. Különösen vidéken rossz a helyzet, gyakran a szomszéd településről hetente egy-két órára átjövő kolléga kezeli a betegeket, ami természetesen nem elég se a gondozáshoz, se a betegségek korai felfedezéséhez. Tulajdonképpen tűzoltás folyik. Igazolások kiadása, receptírás, és ez aligha nevezhető minőségi munkának.
Eszerint sokkal nagyobb a baj, ha a számok mögé nézünk?
Valójában igen, mert a háttérben nem csak a praxisok megürüléséről van szó, 225 meg is szűnt. Igaz, ebből 111-et csak „adminisztratíve” szüntettek meg, vagy töltöttek be. Kissé komikus: hat helyen két üres, betöltetlen praxisból csináltak egyet, amivel igazából nem oldották meg az ott élő lakosság gondjait, de jobban „mutatnak” a számok. Érdekes a nyugdíjba vonulások száma is. Az utóbbi időben 199 praxis úgy ürült meg, hogy nyugdíjba ment a kolléga. Ebben is látok a korábbi gyakorlattól eltérő tendenciákat, ugyanis régen a háziorvosok általában 72-73-75 éves korban mentek nyugdíjba, mert el tudták látni a megszokott munkájukat. Most viszont a többlet terhek és az ügyeleti rendszer bevezetése miatt – ami egyébként a háziorvosok nagy részének nem tetszik – kialakult egy olyan trend, hogy amint lehet, 65-66 éves korban nyugdíjba mennek ezek az orvosok. Arra is oda kellene figyelniük az illetékeseknek, hogy hová tűnnek el a 36-40 év közötti háziorvosok…
Külföldre mennek? Pályát módosítanak?
A külföldre menőkről nehéz pontos adatokat szerezni, de a 41-45 év közöttiek közül huszonegyen tűntek el a rendszerből. 50 évesek is ott hagyják a praxisukat, a legfrissebb adatokban tizenhárom 51-55 év közötti orvos szerepel, akik valamikor azért választották a háziorvosi szakmát, mert szerették. Ledolgozták ebben az életük nagy részét, aztán nyugdíj előtt 10 évvel visszamennek az eredeti szakmájukba, elmennek tisztifőorvosnak, vagy valamilyen adminisztratív munkakörökbe. A praxis ott marad üresen, remény sem nagyon van a betöltésére. Ennél sokkal szomorúbb, hogy egyre több háziorvos „állva hal meg”: tavaly és tavaly előtt hatvanketten szinte munka közben haltak meg, emiatt ürült meg a praxisuk. Ami még tragikusabb: ebből huszonketten jóval a nyugdíjkorhatár előtt voltak!
Úgy gondolja, a túlterheltség az oka?
Biztos ennek is szerepe volt. Van olyan háziorvos Békés megyében, aki jelenleg öt praxist visz. Nem lehet sokáig bírni a naponta több tíz kilométer autózást, másrészt iszonyatos szellemi munka a napi 60-80-100 betegnek a problémáját kezelni, intézkedni.
A teljes interjú a Hírklikken.