• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Komodói sárkánnyal a szuperbaktérium ellen

Lapszemle Forrás: index.hu

A komodói sárkányok nagyon ijesztő és veszélyes állatok.

Bár az állkapcsuk gyengébb, mint egy egyszerű házi macskáé, éles fogukban olyan méreg van, ami megakadályozza vér alvadását, ráadásul a harapásával a hüllő a szájában lévő baktériumokat is az áldozata szervezetébe juttatja – írja a Quartz cikke nyomán az index.hu portálja.

A gyíkok mérge általában a többi gyíkra is veszélyes, de ez a komodói sárkányok esetén nincs így. A virginiai George Mason University friss kutatásából az derült ki, hogy a sárkányok vérében olyan proteinek vannak, amik megvédik őket a baktériumoktól.

Mindez a szuperbaktériumok elleni szerek kifejlesztésében lehet hasznos az orvostudomány számára. A szuperbaktériumok olyan baktériumok, amik alkalmazkodtak azokhoz a gyógyszerekhez, amiket az orvostudomány a kinyírásukra fejlesztett ki.

Az utóbbi években egyre ellenállóbb baktériumokról érkeznek hírek, és egyre gyakrabban hallani, hogy közeleg az antibiotikum utáni kor, vagyis az az időszak, amikor a betegségeket okozó baktériumokra többé nem hatnak a ma ismert gyógyszerek.

Az antibiotikumokat a mikrobák fejlesztették ki az egymás ellen évmilliárdok óta folytatott harcukban, ezekkel a biofegyverekkel irtva egymást. Az antimikrobiális vagy antibiotikum-rezisztencia pedig lényegében egy evolúciós folyamat, amellyel a baktériumok alkalmazkodnak a környezetükhöz, hogy életben maradhassanak. De más trükköket is képesek bevetni, például kifigyelik, milyen ütemben adagoljuk az antibiotikumot, és úgy alkalmazkodnak, hogy gyakorlatilag átalusszák a kezeléseket.

Ha egy egyedben olyan mutáció alakul ki, amely semlegesíti az antibiotikum hatását, akkor ez az egyed lesz képes a további osztódásra, és ennek az utódai választódnak ki a védekezésre képtelen változatokkal szemben. A baktériumok az ellenanyag-termelő képességet pedig nem csak önmaguk fejleszthetik ki, de át is tudják adni egymásnak. Mivel az egysejtűek nagyon gyorsan szaporodnak és gyakoriak a mutációk, ez a folyamat nagyon gyorsan zajlik. A rezisztenciának ez a rohamos terjedése a harmincas évek óta használt antibiotikumok gyors elhasználódásának egyik oka.

A kutatócsoportnak most sikerült azonosítania a sárkányok mérgében azt a komponenst, ami ellenállóvá teszi őket a fertőzésekkel szemben. Ez egyelőre viszont csak félsikernek tekinthető, mert azt még nem tudják, hogy hogyan lehet gyógyszert csinálni az azonosított anyagból. A szuperbaktériumokról részletesebben ebben a cikkben írtunk. Korábban egyébként a tasmán ördög anyatejében is találtak olyan peptideket, ami megölik a rezisztens baktériumokat.