• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Komoly pénzért árulják a teszteket, de önmagukban semmire nem jók

Lapszemle MA 06:09 Forrás: Telex
Komoly pénzért árulják a teszteket, de önmagukban semmire nem jók

Rengeteg magánlabor kínálja már ezt a szolgáltatást, és néhány meg is jegyzi, hogy valójában diagnosztikára nem megfelelőek a tesztek.

„A tumormarker-vizsgálatok elvégzése különösen javasolt, ha megmagyarázhatatlan súlyvesztést, tartós fáradtságot, indokolatlan lázat, éjszakai izzadást, krónikus fájdalmakat, emésztési problémákat vagy vérzéses tüneteket (például véres vizelet, széklet) tapasztal” – áll az egyik magánegészségügyi szolgáltató weboldalán a tumormarkeres vizsgálattal kapcsolatban, írja a Telex.

Rengeteg magánlabor kínálja már ezt a szolgáltatást, és néhány meg is jegyzi, hogy valójában diagnosztikára nem megfelelőek ezek a tesztek, mégis félrevezető, hogy így jelennek meg sok weboldalon, és komoly terhet róhatnak az egyébként is haldokló állami egészségügyre. De mire jók tulajdonképpen az ilyen vizsgálatok, és egyáltalán: mi az a tumormarker?

Tumormarkernek olyan jelölőket nevezünk, amik a rákos sejtekben vagy a szervezet más sejtjeiben vannak jelen, vagy amiket utóbbiak termelnek a rákra és bizonyos jóindulatú elváltozásokra válaszul. Kitétel, hogy ezek a markerek valamilyen információt adjanak daganatos betegségekről, például azok agresszivitásáról, arról, hogy milyen kezelésre reagálnak. 

Ezek sokáig olyan fehérjék vagy más anyagok voltak, amiket a rákos sejtek nagyobb mennyiségben termelnek, mint a normál sejtek. Kimutathatók vérből, vizeletből, székletből, magából a daganatból vagy más szövetekből, testnedvekből. Ma viszont egyre inkább genomiális markereket (például tumorgén-mutációkat, tumorgén-expresszió mintázatait vagy a tumor DNS-ében bekövetkező nem genetikai változásokat) használnak szakértők ilyen markerekként. Néhányuk csak egyes ráktípussal hozható összefüggésbe, de vannak olyanok is, amik többféle rákot jelölhetnek.

A tumormarkerek klinikai kutatásokban rendre jól teljesítenek, viszont arra mégsem használhatók, amikre ezek a magánegészségügyi vállalatok hirdetik őket. Felmerülhet a kérdés, hogy ha ekkora a potenciál bennük, akkor miért probléma, ha laboratóriumok a diagnosztika első lépésére használják őket. Azért, mert egy tumormarker megléte még nem biztosan jelenti azt, hogy az ember daganatos betegségben szenved; illetve ha adott tumormarkerek szintje alacsony is a vizsgálatban, attól még lehet daganatos beteg valaki.

A teljes információ a cikkben.