A WHO technikai szakértelemmel, tudományos bizonyítékokkal és kapacitásfejlesztéssel támogatja az egészségügyi hatóságokat.
Számos egészségügyhöz köthető kihívással küzd ma Magyarország, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint ezek hosszú távú kezelése csak átfogó, megelőzésközpontú és fenntartható megközelítéssel lehetséges. Dr. Haris Hajrulahovic, a WHO Magyarországi Irodájának vezetője a Pénzcentrumnak adott, exkluzív interjújában beszélt a hazai egészségügy állapotáról, a krónikus betegségek és az egészségtelen életmód következményeiről, az öregedő társadalom kihívásairól, valamint a szervezet által javasolt fejlesztési és finanszírozási irányokról.
Milyen WHO-ajánlások segíthetik a fenntartható egészségügyi finanszírozást?
Az egészség alapvető emberi jog. Így az alapvető egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésnek mindenki számára elérhetőnek és megfizethetőnek kell lennie. A WHO többféle stratégiát javasolhat a fenntartható egészségügyi finanszírozás biztosítására, hogy az országok rugalmas, igazságos és hatékony egészségügyi rendszereket tudjanak kiépíteni.
Ezek középpontjában az egyetemes egészségügyi lefedettség áll, amely szerint minden embernek anélkül kell hozzáférnie az alapvető egészségügyi szolgáltatásokhoz, hogy az súlyos pénzügyi terhet jelentene számára. A WHO emellett azt tanácsolja, hogy az országok fektessenek be az alapellátásba és a megelőző szolgáltatásokba, mivel ezek hosszú távon csökkentik a költségeket, például a kórházi ellátások elkerülésével és a betegségek korai felismerésével.
Kulcsfontosságú továbbá az irányítás, az elszámoltathatóság és az átláthatóság megerősítése az egészségügyi finanszírozási rendszerekben, ami növelheti a közbizalmat, és biztosíthartja, hogy az erőforrásokat mindig a lehető leghatékonyabban és célszerűen használják fel.
Támogatjuk az úgynevezett innovatív finanszírozási mechanizmusok feltárását is. A stratégiák ötvözése az igazságos hozzáférés előmozdításával, a pazarlás csökkentésével és az innováció ösztönzésével megalapozhatja azokat a fenntartható egészségügyi finanszírozási rendszereket, amelyek hosszú távon is képesek megóvni a közegészséget.
Melyek a WHO jelenlegi fő célkitűzései hazánkban?
Több cél érdekében együttműködünk a kormányokkal és partnereinkkel annak érdekében, hogy megvalósuljon az „egészség mindenki számára” elve. Ez alapján:
Egészségfejlesztés: az egészségesebb életmód és jólét előmozdítása betegségmegelőzéssel, egészségneveléssel, valamint az egészség társadalmi meghatározóinak kezelésével.
A világ biztonságának megőrzése: a globális egészségbiztonság megerősítése az egészségügyi vészhelyzetekre, világjárványokra és járványkitörésekre való felkészülés és reagálás révén.
A sérülékenyek szolgálata: az egyetemes egészségügyi ellátás biztosítása, az igazságos hozzáférés előmozdítása és az egészségügyi egyenlőtlenségek csökkentése a marginalizált csoportok körében.
A létfontosságú gyógyszerekhez és egészségügyi technológiákhoz való igazságos hozzáférés biztosítása: a gyógyszerek, vakcinák és orvosi technológiák elérhetőségének, megfizethetőségének és minőségének világszintű előmozdítása.
Fontos információ, hogy Magyarország az Egészségügyi Világszervezet 194 tagállamának az egyike. Partnerségünk kölcsönösen előnyös, hiszen támogatjuk a magyar egészségügyi hatóságokat a közegészségügy fejlesztésében, miközben tanulunk az ország gazdag orvostudományi örökségéből, és ezt a tudást megosztjuk az európai régióban és azon túl.
A WHO technikai szakértelemmel, tudományos bizonyítékokkal és kapacitásfejlesztéssel támogatja az egészségügyi hatóságokat az egészség javítása és az egészségügyi rendszer megerősítése érdekében. Ez magában foglalja a nemzetközi szabványok, normák és bevált gyakorlatok megosztását, a betegségek megelőzésének és kezelésének előmozdítását, a vészhelyzetekre való felkészültség fokozását és az egészségügyi egyenlőség előmozdítását.
Továbbiak a teljes cikkben