Az utóbbi években megsokszorozódtak a szülői gondatlanságból fakadó, új típusú nyári gyermekbalesetek.
Négyévente átlagosan egyszer minden magyar gyermek bekerül az egészségügyi ellátórendszerbe valamilyen baleset miatt. A legfrissebb - 2016-os - adatok alapján 30 ezren szorultak kórházi felvételre, 470 ezren pedig ambuláns ellátásra. Bár a halálos kimenetelű sérülések száma az elmúlt több mint másfél évtizedben felére csökkent, a Magyar Gyermekorvosok Társasága (MGYT) az utóbbi időben megjelenő új veszélyforrásokra figyelmeztet.
2000-ben 667-en, 2016-ban 122-en haltak meg balesetek miatt. Az 1-19 éves korcsoportban még mindig kétszer annyian halnak meg külső okok, trauma (34 százalék) miatt, mint daganatos megbetegedések (18 százalék) következtében - hangsúlyozza Kassai Tamás, az Országos Traumatológiai Intézet Gyermektraumatológiai osztályát vezető főorvos - írta a napi.hu.
A legfontosabb megelőzés a folyamatos szülői figyelem és előregondolkodás. Az utóbbi években megsokszorozódtak a szülői gondatlanságból fakadó, új típusú nyári gyermekbalesetek, például a trambulinbalesetek, amelyek nehezen gyógyítható, súlyos koponyasérüléssel is végződhetnek, vagy a biciklis balesetek közül a küllőbalesetek, amelyeknél a csomagtartóra ültetett gyermek lábának küllőbe szorulása nyílt töréssel, sőt, következményként növekedési problémákkal járhat.
Bene Ruzsena, az Égéssérült Gyermekeket Gyógyító Országos Központ osztályvezető főorvosa szerint a részlegükre érkező gyermekek harmada 3 éves kor alatti, akik konyhai, fürdőszobai balesetből adódó sérülésük súlyossága miatt gyakorta kerülnek intenzív osztályra is. Az intenzív ellátást igénylő, legsúlyosabb égettek kétharmada ruhatűz, kontaktégés és elektromos baleset elszenvedője. Még több veszélyforrás, még több jótanács a teljes cikkben
Ugyanerről Dr. Velkey György az Inforádióban
A témáról a Weborvoson - teendők gyermekbaleset esetén