Egyre nő a fertőző megbetegedések okozta halálozások száma a KSH adatai szerint.
Az utóbbi időben emelkedett azoknak a betegeknek a száma, akik fertőző megbetegedés következtében vesztették életüket. Míg 2005-ben 501 ember halt meg emiatt, addig 2013-ban már 904 – írja a KSH Demográfiai portréja nyomán a Magyar Nemzet – online.
Fertőző betegségeket tulajdonképpen mikrobák okoznak, ilyen értelemben idesorolható a tüdő- és az agyhártyagyulladás is, a klasszikus hepatitis, de egy műtét utáni fertőzés is ebbe a kategóriába tartozhat – szögezte le Ludwig Endre, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház tudományos igazgatója, aki szerint paradox módon éppen azokról a fertőző betegségekről áll rendelkezésre pontos adat, melyek hazánkban már szinte alig fenyegetik a lakosságot, ugyanakkor azt nem tudni pontosan, hogy évente hány embert kezelnek tüdőgyulladás vagy szepszis miatt.
A fejlett világban a tüdőgyulladás a hatodik leggyakoribb halálok, egy nagyon súlyos megbetegedés, leginkább ennek következtében alakulhat ki szepszis. A betegek sem kezelik megfelelő komolysággal ezt a fertőzést, érdemtelenül elhanyagolt, pedig kiemelt szerepe van a mortalitásban. A hozzátartozók általában nem értik, mi az oka annak, ha szerettük tüdőgyulladás miatt halt meg, hiszen úgy gondolják, erre manapság már vannak antibiotikumok is. Tisztában kell lenni vele, hogy a legjobb kezelés mellett is halálos lehet a betegség – húzta alá a professzor.