Míg a nyereség zsugorodik, addig az utóbbi egy évben a nagykereskedők költségei – sok más ágazatéhoz hasonlóan – jócskán megemelkedtek.
A koronavírus-járvány alatt is helytállt, és ma is stabil a magyar gyógyszerellátási rendszer, ám a gyógyszer-nagykereskedőkre tetemes pluszterhet ró az üzemanyag- és az energiaárak jókora megemelkedése. Az egyre inkább digitalizálódó szakma ezért az úgynevezett árrésrendelet mielőbbi megváltoztatását szorgalmazza - írta a vg.hu.
A mostani gazdasági helyzettől független, már-már krónikusnak mondható problémája a gyógyszer-nagykereskedőknek, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő által támogatott gyógyszerek nagykereskedelmi árrése folyamatosan csökken – nyilatkozták a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének vezetői a Világgazdaságnak. Feller Antal elnöktől megtudtuk, ez az árrés jelenleg 5 százalék körüli, szemben az öt évvel ezelőtti 6 százalékkal.
Ezzel párhuzamosan a szektorszintű árbevétel-arányos nyereségünk is csökkenő tendenciát mutat, hiszen míg egy évtizeddel ezelőtt 2,3-2,4 százalékos szinten volt a fejlesztésekre, beruházásokra fordítható eredményünk, addig ma mindössze 1,4 százalék az aránya – tette hozzá Kaló Tamás alelnök.
Magyarázatuk szerint e csökkenés oka egyértelműen az, hogy a támogatott gyógyszerek kis- és nagykereskedelmére egy olyan rendelet vonatkozik, amely ugyan előírja az alkalmazható maximális árrés mértékét, ám ezt a jogszabályt idestova húsz éve nem valorizálták. Márpedig az árrés mértéke a készítmények termelői árától függ – minél drágább az orvosság, annál kisebb az árrés –, így paradox módon, az értékkövetés elmaradása miatt ahogy nő a gyógyszerek átlagára, a gyógyszer-nagykereskedők relatív fedezete úgy csökken.
További részletek a teljes cikkben