• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Könnyebben kirúghatókká válnak a kismamák

Lapszemle Forrás: nol.hu

Ezután a védelem csak addig jár nekik, amíg vissza nem térnek dolgozni.

A cégek kivárták a jogszabályváltozást, most olcsóbban bocsáthatnak el. A gyesről és gyedről visszatérők után az elhelyezkedést követő első két évben nem kell járulékot fizetni – ez Orbán Viktor tízpontos munkahelyvédelmi akciótervének egyik eleme. A kismamák mégsem tudnak lelkesedni. Az akciótervről nem lehet nem értesülni: hamarosan ugyanis minden magyar állampolgár levelet kap róla. Emellett óriásplakátokon és buszok oldalán is népszerűsítik az elképzeléseket. „Szeretem a munkám!" – áll a plakátokon, melyeken többek között egy kismama is látható nagy hassal, ahogy a munkahelyén épp telefonál. Csakhogy a kismamák, kisgyerekes anyák egyelőre nem a munkahelyük megmentését, hanem éppen ellenkezőleg, annak elvesztését megkönnyítő szabályokkal szembesülnek – olvasható a nol.hu portálján.

Egy hónapja, július elsejével lépett ugyanis életbe az új munka törvénykönyve, amely számos negatív változást hozott a kisgyerekes nők életébe. Eddig a gyerek hároméves koráig úgynevezett felmondási védelmet élveztek az anyák, ezután a védelem csak addig jár nekik, amíg vissza nem térnek dolgozni. Vagyis ha valaki úgy dönt, hogy a gyermeke kétéves korában újra felveszi munkát, ezzel rögtön elbocsáthatóvá is válik.

Tíz kisgyerekes anyából kilencet nem akar visszavenni a munkáltatója. Sajnos ez a valóság. Ez volt a régi munka törvénykönyve idején és van most is – nyilatkozta Farkas Zsuzsanna munkajogász, aki önkéntesként is segíti a munkába visszatérni igyekvő anyákat. A különbség magyarázata szerinte az, hogy korábban úgynevezett állásidőt kellett fizetni a cégeknek, vagyis ha nem tudtak vagy nem akartak munkát adni a visszatérő nőnek, az alapbérét akkor is fizetniük kellett a gyerek hároméves koráig. Ez jelentős költséget jelentett a munkaadóknak, amitől július elsejével megszabadultak. Nem meglepő tehát, hogy jó néhány cég a kivárásra játszott, hogy július elseje után bocsáthassa el a visszatérni vágyó kisgyerekes munkavállalókat.

De nem ez az egyetlen változás: megszűnt a gyes lejártát követő 30 napos felmondási védelem és a terhesség ténye is csak akkor jelent védelmet, ha a munkáltató erről bizonyíthatóan tudott. A 30 napos védelem megszüntetése azoknak jelent nehézséget, akik három évig otthon maradtak a gyerekükkel. Nekik volt segítség ez az egy hónap védelem a gyerek bölcsődébe, óvodába szoktatására, a munkahelyre való visszaszokásra – mondta a munkajogász.

Az akcióterv vonatkozó része, vagyis, hogy a gyesről és gyedről visszatérők után két évig nem kell járulékot fizetni, a szakember szerint számos kérdést vet fel. Egyrészt adja magát a kérdés, hogy miből fogják ezt finanszírozni, másrészt felmerül, hogy mi ebben az újdonság. Eddig is voltak járulékkedvezmények, a Start Extra vagy a Start Bónusz kártyák például, de sajnos az alapproblémát nem tudták velük orvosolni – hangsúlyozza Farkas Zsuzsann.

Farkas Zsuzsanna szerint a megoldás az lenne, ha a részmunkaidő, a távmunka és a más rugalmas foglalkoztatási formák bevezetését ösztönöznék államilag, mert ezeket a cégek maguktól nem fogják bevezetni. Pedig azoknak a nőknek, akik kisgyereket nevelnek és dolgozni is akarnak, a rugalmas foglalkoztatási formák jelenthetnék a megoldást.