Kötelezően előírják majd az átvett kórházak főigazgatói posztjainak újrapályáztatását is.
Miközben Budapesten ma este tüntetnek civilek, egészségügyi dolgozók, valamint a fővárosi MSZP a már államosított Károlyi Sándor Kórház "kibelezése" ellen, az Orbán-kormány május elsejével 43, majd 2013. január elsejével további 10 kórházat venne át az önkormányzatoktól - derült ki a kabinet honlapján közzétett törvénytervezetből – írja a Népszava – online.
A társadalmi egyeztetésnek nevezett folyamat helyett valójában alig másfél napos véleményezési idő előzte meg a tervezet benyújtását, amelyet várhatóan sürgősséggel tárgyal majd a parlament. A települési önkormányzatok kórházaira szüksége van a Fidesz-kabinetnek ahhoz, hogy nyártól működtetni tudja a Semmelweis Tervben meghatározott ellátórendszert, azaz a térségi betegirányítási modellt.
Az elfogadásra váró törvény rendelkezik az egészségügyi intézményekhez köthető települési önkormányzati vagyon és alapítói és fenntartói jogok állami átvételének időpontjáról, valamint rendezi a jogutódlást. Az uniós támogatások kivételével az önkormányzatok általános jogutóda az állam lesz, a jogok gyakorlója pedig az MNV Zrt., míg a vagyonkezelő az egészségügyi államtitkárság háttérszerve, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI). A jogszabály előírja "a felek együttműködési kötelezettségét", valamint biztosítja, hogy a fenntartóváltás és a vagyonmozgás ne befolyásolja az átvett intézmény működését.
A kórház-államosítások második szakaszában ugyanolyan szigorú beszámolási kötelezettségeket, sőt átmeneti beszerzési eljárási szabályokat írnak elő, mint tavaly a megyei és fővárosi kórházak esetében, és hasonlóképp rendeznék a kapcsolódó önkormányzati adósságok és kötelezettségek átvállalásának ügyét. A már ismert forgatókönyv szerint a törvény kötelezően előírja majd az átvett kórházak főigazgatói posztjainak újrapályáztatását is.
Mint azt korábban a Népszava megírta, az állam három lépcsőben veszi át az önkormányzatoktól a kórházakat. A megyei és fővárosi fekvőbeteg-ellátó intézmények átvétele már megtörtént, második lépcsőként pedig - e törvénnyel - állami fenntartásúvá válnak a helyi önkormányzatok aktív és a vegyes fekvőbeteg-ellátást biztosító kórházai, míg harmadik ütemben a krónikus ellátást biztosító kórházak következnek. A jövő január elsejei átvételben hat megye tíz egészségügyi intézménye lesz érintett.