A neurológiai panaszok aránya még mindig magas, mint az alvászavar, a szorongás vagy a depresszió.
Toldy-Schedel Emil kardiológus tapasztalata szerint a poszt-Covid még létezik, de jóval kisebb arányban, mivel már enyhébb a koronavírus-fertőzés lefolyása, sokan múló náthaként esnek túl rajta. Attól, hogy enyhébb, még mindig járhat maradványtünetekkel, bár jóval kisebb az ilyen esetek száma, mint az elmúlt években, hasonlóan szív- és érrendszeri, tüdő-, idegrendszeri panaszok jelentkeznek – mondta el az index.hu-nak.
Egy, a Nature Communications szaklapban nemrég publikált kutatás is ezt támasztotta alá, amelyet 18–70 év közötti norvég lakosok részvételével végeztek 2021. december 8. és 31. között, amikor egyszerre volt jelen az országban a delta- és az omikron-variáns. A fertőzöttek hasonló tünetekről számoltak be, és mindkét variánsnál tapasztaltak elhúzódó panaszokat, bár az omikron esetében 90 nap után kevésbé fordult elő.
A Szent Ferenc Kórház főigazgatója arról számolt be, hogy poszt-Covid járóbeteg-ellátásra manapság is minden korosztályból érkeznek betegek hozzájuk, de tapasztalataik szerint az idősek jobban elfogadják az állandósult tüneteket. A fiatalok közül többen jelentkeznek a kórházba panaszaik kivizsgálására. A gyermekklinikákon autoimmun problémák még mindig előfordulnak hosszú távú szövődményként.
A tüdő érintettsége miatt felvetődő olyan enyhébb panaszokat, mint a nehézlégzés, köhögés, fáradékonyság, jól tudják kezelni. Ez utóbbiból már kevesebb fordul elő, mint a korábbi variánsok esetében, az íz- és szaglászavarok sem igazán jellemzők. A neurológiai panaszok aránya még mindig magas, mint az alvászavar, a szorongás vagy a depresszió. Sok esetben egyszerű életmódprogramokkal, az alvás-ébrenlét ciklus természetes és hormonális szabályozásával, a súlyosabb eseteket pszichoterápiával kezelik.
Toldy-Schedel Emil kiemelte: az, hogy a betegség milyen lefolyással jár, maradnak-e vissza szövődmények, az oltottság foka mellett nagyban befolyásolja, hogy milyen az illető általános egészségi állapota.
Krónikus betegséggel rendelkező, mozgásszegény életmódot folytató vagy túlsúlyos ember szervezetét jobban megviseli egy vírusfertőzés, nagyobb arányban alakulhatnak ki gyulladásos folyamatok – hangsúlyozta.