Két kórházban gyakorlatilag nincs is, kettőben szokásos mértékű az adósság Borsod-Abaúj-Zemplén Megyében.
A Magyar Államkincstár minden hónapban közzéteszi az államháztartás központi alrendszerébe tartozó költségvetési szervek által jelentett lejárt tartozásállomány összegét. Eszerint júniusra fordulva 47,8 milliárd forint a tartozásállomány, ami az április végi állapothoz képest egyenlegében 1,5 milliárd forinttal nőtt. Az összes tartozásból a 30 nap alatti 19,8 milliárd forint, 30 és 60 nap közötti 10,2 milliárd forint, 60 napon túli lejáratú 17,5 milliárd forint, átütemezett tartozás (esedékessége megállapodás alapján későbbi időpontra lett átütemezve) 0,3 milliárd forint. A tartozásállományból 34,5 milliárd forint az egészségügyi intézményeknél halmozódott fel (beleértve a járó- és fekvőbeteg-szakellátás intézményeit, az egészségügyi ágazati háttérintézményeket, valamint a klinikai központtal rendelkező felsőoktatási intézményeket).
De hogyan is állnak jelenleg a megyénkbeli kórházak? - tette fel a kérdést az Észak-Magyarország.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház egyről kétmillióra növelte az adósságát egy hónap alatt, ami gyakorlatilag semmi. Főleg annak fényében, hogy 2016-ban, még az egyesülés előtt, a két miskolci kórház adóssága meghaladta az egymilliárd forintot, tavaly pedig a már egyesített intézmény 54 millióval rendelkezett szeptember 30-ával. Az edelényi Koch Róbert Kórház és Rendelőintézet az elmúlt két évhez hasonlóan 1,2 millióval szerepelt a listán, most hiába kerestük a nevüket, jelenleg semmilyen adóssággal nem rendelkeznek. Van viszont tartozás ezúttal is Ózdon és Sátoraljaújhelyen: az Almási Balogh Pál Kórház 131-ről 150 millióra emelte egy hónap alatt (tavaly és azelőtt szeptemberben 245 millióval állt), míg a Sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórház 109-ről 134 millióra, ők tavaly szeptemberben 129 milliós adóssággal rendelkeztek.
Az államháztartás központi alrendszerébe tartozó költségvetési szervek persze nem csak kórházak, így más típusú intézmények is szerepelnek a listán. Például az Abaúj-Zempléni Integrált Szociális Intézmény 45, az Észak-Borsodi Integrált Szociális Intézmény 37 vagy a Dél-Borsodi Integrált Szociális Intézmény 4 millióval (mindhárman csökkentették). A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Dr. Csiba László Integrált Szociális Intézmény viszont növelte 115-re.