Amennyiben a projektben nem érintett szervezetek önkéntesen kívánnak csatlakozni, úgy annak lehetőségét is megteremtjük - írta a BM.
Januártól a kormány egységesíti az állami kórházak és szakrendelők informatikai rendszereit, azaz átveszi az eddigi piaci szereplőktől a szolgáltatást. Az erről szóló kormányrendelet október 9-én jelent meg a Magyar Közlönyben [az egyes egészségbiztosítási tárgyú kormányrendeletek módosításáról szóló 293/2024. (X. 9.) Korm. rendelet]. Az átállással 400–500 ember megélhetése kerül veszélybe. Ráadásul egy kórház informatikai rendszerét 3–6 hónap megfeszített munkával lehet lecserélni, egyik pillanatról másikra biztosan nem megy – nyilatkozta korábban Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára a Népszavának. Az Index most többek között ezzel kapcsolatban kérdéseket intézett a Belügyminisztériumhoz (BM).
„Ismereteink szerint, az érintett szállítók jellemzően nemcsak kórházi medikai rendszereket, hanem egyéb egészségügyi alkalmazásokat is biztosítanak az egészségügy és más ágazati szereplők számára. Emellett a jogszabály hatályán kívül is számos egészségügyi szolgáltató működik, ahol szintén szükség van medikai rendszerekre. IT-szakemberekre mind az egészségügyi informatikában, mind más területeken mindig nagy szükség van” – érkezett a válasz.
A BM arra az állításra is reagált, mely szerint a rendszert most működtető kisvállalkozásokat kihagyják az átállás segítéséből: „Az állami tulajdonban lévő kórházi információs rendszer üzemeltetője felajánlotta és a jövőben is fel fogja ajánlani az együttműködés lehetőségét a kórházi rendszerek jelenlegi működtetői részére.” „Bízunk abban, hogy a jogszabályban meghatározott feladat végrehajtásához szükséges együttműködést megkapjuk tőlük” – tették hozzá. Továbbiak a teljes cikkben
Az Orvostechnikai Szövetség közleménye
Reagált az Orvostechnikai Szövetség a Belügyminisztérium index.hu-n megjelent, a HIS-rendszerek monopolizációjával kapcsolatos cáfolataira. Mint írták, "ahogyan az alapítása óta eltelt 27 évben mindig, az Orvostechnikai Szövetség a jövőben is kész arra, hogy szakmai tárgyalások, viták során képviselje az álláspontját, és alátámassza, indokolja annak helyességét. Szövetségünk mindenkori kiemelt célja a hazai gyógyítás értékeinek megőrzése, és a magyarországi egészségügyi ellátórendszer fejlesztése".