Visszajön a divatba a körömcipő, de csak időnként viseljük, másképp fájdalmas lábproblémákkal nézhetünk szembe.
Sőt, nemcsak a lábunk bánhatja a kényelmetlen és szűk darabokat. A körömcipő tényleg csinos, de semmiképpen sem javasolt hosszabb távon viselni, óvott a túlzásoktól Tóthné Steinhausz Viktória egészségügyi főiskolai oktató, gyógytornász, aki kérésünkre egészségügyi szempontból világított rá az ilyen lábbelik árnyoldalára – olvasható a zaol.hu portálján.
A cipőknél a maximum négy-öt centiméter magas, úgynevezett trottőr sarkat tartjuk elfogadhatónak. Ha ilyen cipőt viselünk, a terhelés még nem hárul olyan mértékben a láb első részére, hogy a harántboltozat kárát látná - mondta Tóthné Steinhausz Viktória.
Abból kell kiindulnunk – folytatta -, hogy a talpboltozatot tartó izmok eleve gyengék, mert gyermekkorunktól kezdve hiányoznak azok az ingerek, amelyek a talpizomzat megerősödéséhez szükségesek. Nem járunk mezítláb, nem érintkezik a lábunk közvetlenül göröngyös, egyenetlen talajjal, vagy szivacsos felületekkel, pedig ezek jó hatással lennének rá. A talpizmok tehát alapvetően rossz állapotban vannak, s ha a láb kap még valamilyen extrém terhelést, nagyon rövid idő alatt kialakulhatnak a káros következmények. Ez nemcsak a lábra vonatkozik: magas sarkú cipőben a térd és a csípő is helytelenül terhelődik, a medence rossz helyzetbe kerül, előre billen, és nagyon komoly gerincproblémák alakulhatnak ki – tette hozzá Tóthné Steinhausz Viktória.
A normális cipőkben a láb statikailag döntő három pontja, a sarok, valamint az előláb két széle egyenletesen terhelődik. Magas sarkúban nem ez a helyzet, a harántboltozat lesüllyedhet, ami nagy fokú fizikai fájdalommal járhat. A sarokcsont és a vádli is rossz helyzetbe kerül, és megrövidülhet a vádli izomzata. Ha valaki hosszú ideig körömcipőt visel, és úgy dönt, hogy elkezd futni, akkor azzal szembesülhet, hogy begyullad az Achilles-ín, különböző lábfájdalmai lesznek és inhüvely gyulladás is kialakulhat – tette hozzá az egészségügyi főiskolai oktató.