• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Koronahős az egészségügyben

Lapszemle 2020.04.07 Forrás: forbes.hu
Koronahős az egészségügyben

Mi egy búra alatt vagyunk, megyünk előre, és csináljuk, amit kell, visz előre minket a hivatástudat, a csapat és a tapasztalat.

Konyári Tímea 26 éve dolgozik ápolóként, idősek gondozásával kezdett, ma a Nyírő Gyula szubintenzív osztályán dolgozik. Bár nem koronavírusos betegekkel foglalkozik, a járvány az ő részlegük mindennapjait is átformálta. A Forbes.hu-nak mesélt arról, milyen most az egészségügy belülről.

„Eleve kevesen voltunk, most még kevesebben, mert sok embert átvezényeltek máshova. Nem csak nálunk, máshol is” – meséli Tímea telefonon, munkahelyéről. Budapesten ők az egyetlen szubintenzív osztály, az összes olyan beteg, akinek „zárt osztályos” kezelésre van szüksége a városban, ide kerül.

Nem ritka, hogy heti hét napból hatszor bent van, tizenkét órás műszakokban, sőt gyakran előfordul, hogy munkatársaival akkor sem mennek haza, ha lejár a munkaidejük, hogy ne tegyenek ki nagyobb veszélynek másokat. A gyanús esetek alapvetően a belgyógyászatra kerülnek, ha pedig valaki már a mentőautóban lázas, fel sem kerül hozzájuk, de rengeteg ember fordul meg náluk naponta, nem lehet tudni, hogy ki az, aki esetleg fertőzött – így azt sem lehet kizárni, hogy a kórházi dolgozók között van olyan, aki elkapta a vírust.

„Sok olyan betegünk is van, aki nincs képben, például évek óta fennálló problémákkal küszködő vagy drogos betegek, akiknek a valósághoz nincs sok közük” – mondja, de hozzáteszi, olyan is van, akinek szorongásait vagy pánikbetegségét épp a most kialakult helyzet súlyosbítja. Azt mondja, félnek ők is a most kialakult helyzettől, de igyekeznek ezen úrrá lenni: „Nem csak COVID-pozitív betegek vannak. Az orvos vagy az ápoló nem teheti meg, hogy saját magát tolja előre. Felelős vagy a betegekért, jól kell csinálnod most is.”

Úgy látja, óriási a nyomás az egészségügyi dolgozókon, mind szakmailag, mind a magánéletben.

„Ha az egészségügyben dolgozol, tudod, hogy mit jelent ez a vírus, mert látod a valóságot. Tudod, mit jelent, ha kevés lesz az ágy vagy nem lesz elég a személyzet. Egy laikusnak fogalma sincs, mi van egy kórházban, milyen háttérfolyamatok indulnak meg egy vírus kapcsán. Továbbiak a cikkben