A mostani tanulmány szerint egy HLA-allél, a HLA-B*15:01 lehet részben a válasz arra, miért nem betegszenek meg egyes emberek a fertőzéskor.
A pandémia kezdete óta foglalkoztatja a kutatókat és a közvéleményt egyaránt, hogy vajon miért érintheti nagyon eltérően a koronavírus-fertőzés az embereket. Egy friss kutatás szerint részben a gének játszhatnak szerepet a különbségekben - írta a házipatika.com.
A Nature című folyóiratban most megjelent tanulmány egy bizonyos génmutációra hívja fel a figyelmet. Az úgynevezett humán leukocita antigének (HLA) csoportja fontos funkciót tölt be a fertőző betegségekkel szembeni védekezésben. Ezek a gének olyan fehérjéket kódolnak, amelyek lehetővé teszik, hogy az immunrendszer felismerje a szervezet saját sejtjeit, valamint azok a potenciális kórokozókat, amelyekkel szemben támadást kell indítania.
A mostani tanulmány arra az eredményre jutott, hogy egy HLA-allél, a HLA-B*15:01 lehet részben a válasz arra, miért nem betegszenek meg egyes emberek, amikor megfertőződnek az új koronavírussal. A kutatók közel 30 ezer embert toboroztak az amerikai Nemzeti Csontvelődonor Programból.
Összesen 1428 résztvevő kapta el igazoltan a fertőzést 2020 februárja és 2021 áprilisa között. Közülük 136-an maradtak tünetmentesek. Utóbbi csoportban a HLA-B*15:01 allél kétszer gyakrabban fordult elő, mint a többi fertőzött körében. Azok pedig, akik két másolatot is hordoztak ebből az allélból, mintegy nyolcszor nagyobb valószínűséggel úszták meg a fertőzést panaszok nélkül. Továbbiak a teljes cikkben