• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Koronavírus: mi lesz az új szuperkórházzal?

Lapszemle 2020.05.16 Forrás: portfolio.hu
Koronavírus: mi lesz az új szuperkórházzal?

A DBC megvalósítási folyamata a járvány ellenére az előre meghatározott ütem szerint halad Bedros J. Róbert miniszterelnöki megbízott szerint.

A világméretű pandémia, amely már több mint 300 ezer áldozatot szedett, rávilágított arra, hogy a jövő kórházának egy járványügyi helyzetben is helyt kell állnia - hangoztatta a Portfoliónak adott interjújában Bedros J. Róbert. A Dél-budai Centrum megvalósításáért felelős miniszterelnöki megbízott azt is kiemelte, hogy az eredeti helyszín nem változott meg, és a Dobogón épülő létesítményt a szakértők a járványügyi, megváltozott körülmények kezelésére is alkalmassá teszik. Megítélése szerint ugyanis tudomásul kell venni, hogy a koronavírushoz hasonló járványok megjelenésével a jövőben is számolni kell. 

...

Késlelteti a projekt befejezését a jelenlegi járványhelyzet, és az azzal kapcsolatos szakértői feladatok?

A Centrumkórház tervezése természetesen egy percig se állt le, legfeljebb a szakértői, és építészeti megbeszélések egy részét kellett videokonferenciák formájában bonyolítani. Reméljük, hogy a járvány elcsitulásával a külföldi szakemberekkel is újra személyesen konzultálhatunk és nagyon várjuk építész szakmai beszámolójukat az országuk legújabb járványügyi tapasztalatairól.

Örömmel jelenthetem tehát, hogy a Dél-budai Centrumkórház tervezése, immár kiegészítve és tudatosan kialakítva egy járvány ellátásának tervezői és orvos-szakmai feladataival, zavartalanul folyik.

Hol áll most a projekt előkészítési folyamata?

A DBC megvalósítási folyamata a járvány ellenére az előre meghatározott ütem szerint halad, a közbeszerzési eljárásban nyertes M-Teampannon Építészmérnöki Kft. projekt szervezete, valamint a DBC Zrt. komplett szakértői gárdája együtt fejleszti a tervezési program részletes követelményrendszerét és vázlatterveit a korábban sikeresen lezárult tervpályázat eredményei alapján. A részletesség természetesen kiterjed az orvosi-, ápolási és kiszolgálótevékenység legjobb gyakorlatának elemzéseire, nemzetközi összehasonlító számításokra és helyiségekre lebontott építészeti, műszaki követelmények meghatározására is. A tervezők oldaláról egy nagy múltú és tapasztalatú, nemzetközi kórháztervező cég, a HDR GmbH segíti a munkát annak érdekében, hogy a Dél-budai Centrum Európa csúcskórháza legyen.

Néhány hónappal ezelőtt érkeztek még olyan hírek, miszerint az új kórház másik helyszínen épülhet fel. Van-e a helyszínt illetően bármilyen új fejlemény?

A Dél-budai Centrum helyszínét kormányhatározat deklarálta. Ebben változás nem történt. A projekt Dobogó vársorészben az eredeti helyszínen fog megvalósulni. A tervezés legkorábbi fázisaitól kezdve a közelmúltig számos szükséges előzetes és igazoló tanulmány, fizikai, műszaki és környezeti vizsgálat készült, amely bebizonyította, hogy a Dobogó kijelölt és megvásárolt területe kiválóan megfelel a DBC helyszínéül.

A tanulmányokból egyébként az is kiderült, hogy a terület beépítése semmilyen környezetkárosítást nem okoz. Egyes hozzá nem értő hangok azt állították, hogy a Dobogó területén „tőzegláp” van, és felhasználása a természet elleni merénylet. Ezzel kapcsolatban az igazság az, hogy még ha lett volna is tőzegláp ezen a területen, az régen elpusztult volna, amikor a MOM Park hatalmas építkezése során az alapozásból kitermelt óriási földmennyiséggel borították be a területet. Ez ma 3-5 méter vastagon borítja a telket, és megnehezíti a kötelező régészeti feltárást és a szintén kötelező lőszer és robbanószer mentesítést, magát a kivitelezést, és a statikai mutatókat nem befolyásolja. A városszéli elhelyezkedés - amellett, hogy a modern kórházépítések rendre ennek a trendnek megfelelően zajlanak - történelmi hagyománynak is tekinthető, hiszen Budapest szinte összes jelentős kórháza így épült a Szent Rókus Kórháztól kezdve a Szent István Kórházon át a Szent János Kórházig, csak azóta a város növekvő szövete mélyen bekebelezte őket.