Háttérbetegségtől függetlenül a COVID-19 lefolyása alatt romlottak a betegek májeredményei is.
A koronavírus a májfunkciókat is ronthatja a betegség lefolyása során - derítette ki egy Egyesült Államokban végzett kutatás, amelyben a májenzimek szintjének változásait vizsgálták meg a betegekben - írta a femina.hu.
Az amerikai New Haven-i Yale Liver Center kutatói több mint 1800 kórházban kezelt COVID-19-fertőzött beteg májeredményeit elemezték idén tavasszal, az eredményt, melyet a Hepatology című folyóiratban hoztak nyilvánosságra, később kínai adatokkal is összevetették. A vizsgálatok során a máj azon enzimeinek szintjét mérték, amelyeket a szerv károsodása során bocsát a véráramba. Végeredményben kiderült, hogy a betegek 42-67%-ának kóros májértékeket mértek, amikor kórházba kerültek, a szám a vizsgált enzimektől függött. A kórházi kezelés ideje alatt 62-83%-ra emelkedtek az adatok.
Az amerikai intézményben ápolt betegek adatait összevetették a kínai vizsgálatok eredményével is, amely ennél sokkal kisebb változást mutatott: ott a betegek körülbelül 15%-ánál figyeltek csak meg kóros májértékeket. A kutatók a vizsgálat idején nem találtak pontos magyarázatot arra, hogy miért károsodhatott jobban az Egyesült Államokban élő koronavírusos betegek mája, egyes értelmezések szerint a kínai és az amerikai lakosság háttérbetegségei és az egészségügyi rendszer különbségei is állhatnak a háttérben. Továbbiak a cikkben