• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Korszerű radiológiai kezelések a Szent János Kórházban

Lapszemle 2023.04.20 Forrás: hegyvidekujsag.hu
Korszerű radiológiai kezelések a Szent János Kórházban

Az innovatív módszerek előnyeiről: kiknek és hogyan nyújthatnak akár életmentő megoldásokat a diagnosztikával egybekötött beavatkozások.

Abláció, DSA és kemoterápiás port: a modern orvostudomány korszerű eszközeinek köszönhetően most már a Szent János Kórház Integrált Radiológiai Osztályán is lehetővé vált a műtétre nem alkalmas daganatos betegek kezelése. Az intézmény Intervenciós Radiológiai Részlegén járt a Hegyvidék című lap stábja, ahol dr. Futácsi Balázs osztályvezetőt kérdezték az innovatív módszerek előnyeiről, valamint arra is kíváncsiak voltak, kiknek és hogyan nyújthatnak akár életmentő megoldásokat a diagnosztikával egybekötött beavatkozások.

Magyarországon is nagyon magas a daganatos betegek száma. Hosszú a várólista az intervenciós kezelésekre?

– Alapvetően nincs várólista, indikációk vannak. Bízom abban, hogy egy éven belül jól működő kórházi rutineljárássá válhatnak az ablációk és a DSA-val végzett beavatkozások is.

Mennyivel növelhetik meg ezek a korszerű eljárások az Intervenciós Radiológiai Részlegre érkező daganatos betegek túlélési esélyeit?

– Ez változó, a daganatos betegségekről nem lehet általánosságban beszélni. Ezeknek a beavatkozásoknak az egyéves túlélési mutatói lényegében teljesen megegyeznek az azonos daganatok sebészi kezelésével. A háromévesek is csak minimálisan rosszabbak, az ötéves túlélés, amit már gyógyulási szaknak hívunk, szintén alig marad el attól, mintha sebészileg kezeltük volna a beteget. Egyenrangú, de nem feltétlenül egymást kiváltó megoldásokról van szó. Sok esetben csak az egyik vagy a másik módszer jön szóba. A lényeg az, hogy több lehetőségünk van. Ha kezelésként műtét, abláció vagy épp a tumorembolizáció alkalmazható, mondjuk például májdaganat esetében, óriási a beteghaszon, hiszen kezelés nélkül hónapokon belül meghalhatnak a betegek.

Néhány hónappal ezelőtt vette át a radiológiai osztály vezetését, de máris komoly változások történtek. Milyen céljai vannak még itt, a Szent János Kórházban?

– A legfontosabb túlmutat a gépeken és az eszközökön: a radiológusi szerep megerősítését és a jó betegellátást tűztem ki célul. A radiológia egy önálló, de a társszakmákkal együttműködni képes diszciplína, ami ellentmond a régi kiszolgálói megközelítésnek, miszerint a röntgenes megírja a leletet, és kész. A Szent János Kórház nyitott az innovációkra, támogatja, megbecsüli az ötleteket, teret ad a radiológia talpra állásának. Ezzel a rezidensek számára is megmutatja, hogy radiológusként igen fontos szerep vár rájuk. A folyamat elindult, nagyon optimisták vagyunk!

Az alkalmazott módszerekről a teljes cikkben olvashat