A sejtek által kibocsátott nanoméretű hólyagocskák tisztítására és jellemzésére alkalmas a műszeregyüttes.
Semmelweis Egyetem a Széchenyi 2020 program keretében 299,65 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el korszerű műszeregyüttes beszerzésére, melyek lehetővé teszik a sejtek által kibocsátott membránnal körülvett hólyagocskák izolálását és jellemzését. Mindezek a jövőben diagnosztikus és terápiás célú fejlesztések alapját képezhetik különböző megbetegedések esetében (pl. daganatos vagy szív és érrendszeri megbetegedésekben), írja az SE honlapján.
A projekt célja központi kutató, szolgáltató és referencia laboratórium létrehozása volt a Semmelweis Egyetemen a sejtek által kibocsátott nanoméretű hólyagocskák tisztítására és jellemzésére. A projekt részeként beszerzett korszerű laboratóriumi műszeregyüttes része egy laboratóriumi álló ultracentrifuga, egy nanorészecske számláló berendezés, egy nagy érzékenységű áramlási citométer és egy lézer konfokális mikroszkóp. Ezzel hiánypótló, a nemzetközi elvárásoknak megfelelő, sejtek által kibocsátott nanoméretű hólyagocska izolálási/detektálási infrastruktúra épült ki a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai intézetében, illetve a Semmelweis Egyetem Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézetében.
A nemzetközi elvárásoknak megfelelő infrastruktúra segíti az egyetem fejlesztési és szolgáltatási tevékenységét, illetve az együttműködést belső és külső partnerekkel. A projekt keretében beszerzett műszerek hatékonyan támogatják más kutatási pályázatok megvalósítását is.