Még mindig tömegbetegségnek számít a varicella, amely 35 ezer fertőzést produkál évente.
Szakmai konszenzus alakult ki arról, hogy a bárányhimlő elleni védőoltást érdemes bevezetni a kötelező oltások közé – jelentette be Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. A bárányhimlő-fertőzést követő három napban még be lehetne oltani a gyerekeket a betegség ellen, és ezzel még megelőzhető, hogy súlyos szövődmények, mint például bakteriális fertőzés, agyvelőgyulladás, tüdőgyulladás vagy neurológiai elváltozások alakuljanak ki a fertőzött betegnél – írja a hirado.hu portálja.
Dr. Schmidt Péter győri gyermekorvos a Kossuth Rádió Napközben című műsorában elmondta, a bárányhimlő elleni oltás egyelőre csupán az ajánlottak között szerepel. 16 hónapos kor után érdemes beadni, két adagban. Az oltás még receptköteles, és adagonként nagyjából 6-7 ezer forint között van.
Legsúlyosabb és legjellemzőbb szövődménye az agyvelő- vagy agyhártyagyulladás lehet, de okozhat tüdőgyulladást és középfülgyulladást is. Ezért fontos az orvos szerint, hogy beemeljék a kötelező oltások közé, hogy megelőzés céljából minden gyerek megkapja az injekciót.
A műsorban Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke hozzátette, hogy aki egyszer már átesett a betegségen védettséggel rendelkezik. Ilyenkor már nem minősül hordozónak. Megjegyezte, hogy még mindig tömegbetegségnek számít, évente nagyjából 35 ezren, elsősorban gyerekek, de felnőttek is megbetegszenek. Hozzátette, az influenzán kívül nincs másik betegség hazánkban, amely ekkora tömegeket érintene évről évre.