• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Közös tiltakozásra buzdítanak a háziorvosok

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A súlyosbodó problémák vezettek oda, hogy 2011 őszén ezen országok orvosszakszervezetei a szoros együttműködés mellett döntöttek.

Szakmai érdekvédők – köztük a háziorvosok szervezete – arra buzdítják az egészségügyben dolgozókat, minél többen menjenek el a Visegrádi Négyek országainak közös tiltakozó demonstrációjára. Az akcióval több bért, életpályamodellt és a mostaninál jóval kisebb munkaterhelést követelnek. A Visegrádi 4-ek orvosszakszervezetei azonos időpontban és valamennyi (Csehországban, Lengyelországban, Magyarországon és Szlovákiában) érintett országban egyszerre demonstrálnak majd november 20-án, jelezve saját kormányaiknak, hogy mennyire elégedetlenek helyzetükkel – írja a Népszabadság – online.

Felhívásukban jelzik: a visegrádi koalíció országai a hasonló társadalmi-gazdasági fejlődés hatására alakítottak ki szoros együttműködést a parancsuralmi rendszer végét követően. A közös problémák, melyekkel ezen országoknak meg kell küzdeniük, hatványozottan jelentkeznek a közfinanszírozott társadalmi elosztó rendszerek, így az egészségügy területén – emeli ki a lap, amely arról is beszámol, hogy a hazai érdekvédők, a Magyar Orvosok Szövetsége felhívásában azt írja: a súlyosbodó problémák vezettek oda, hogy 2011 őszén ezen országok orvosszakszervezetei szoros együttműködés mellett döntöttek, megalakítva a Visegrádi Chartát. Ez a szervezet megteremtette a szakszervezetek közös fellépésének a kereteit.

Az egészségügyi dolgozók helyzete országainkban méltatlan az általuk végzett felelősségteljes munkához képest, s országonként eltérő mértékben, de a közös problémák adják a tiltakozás alapját. Így például – mint írják – az egészségügyi kiadások ezekben az országokban jóval elmaradnak az európai átlagtól. Az egyes gyógyító beavatkozásokért utalt díjak messze nem fedezik a költségeket. Az ágazatban dolgozók bére megalázóan kevés, életkörülményeik folyamatosan romlanak. Egyes országokban sor került bérkorrekcióra, ám az sem teljes körű, sem elegendő mértékű nem volt, s az első szakaszát a béremelésnek nem követte a megállapodás szerinti következő szakasz.

Az egészségüggyel kapcsolatba hozható költségek terheit döntően a munkavállalók viselik, a gazdaság egyéb résztvevői kevésbé járulnak ehhez hozzá. Ezzel együtt egyre romlik a szolgáltatáshoz való hozzájutás lehetősége. A döntéshozók nem szembesítik a társadalmat avval, hogy a jelenlegi egészségügyi költségvetésből a korábban megszokott színvonalú ellátás nem tartható már fent.
Mindezek az okok vezettek oda, hogy a V4 csoport orvosszakszervezetei ezzel a közös akcióval kívánják országaik közvéleményét és a döntéshozók figyelmét a problémákra nyitottá tenni – írja cikkének végén a Népszabadság – online.