Amíg Nyugat-Európában átlagosan 82 szociális gondozó jut ezer, 65 év feletti lakosra, addig Szlovákiában mindössze 14.
Egyre kevesebb Szlovákiában a szakképzett szociális gondozó, az idősotthonok többségében válságintézkedések bevezetésére kényszerülnek. A helyzet az orvosok számát illetően sem jobb, egyre kevesebb szakképzett orvos praktizál Szlovákiában. Az egészségügyi minisztérium vissza nem térítendő anyagi hozzájárulással akar segíteni a kritikussá vált helyzeten - írja az infostart.hu.
Amíg Nyugat-Európában átlagosan 82 szociális gondozó jut ezer, 65 év feletti lakosra, addig Szlovákiában mindössze 14. A szakemberek ezért riasztónak tartják a helyzetet, az idősek és a mozgásukban korlátozott betegek ellátásával kapcsolatban, és megkongatták a vészharangot. A gondozóhiány különösen a nyári hónapokban kritikus.
A Joj televízió egyik riportja szerint a morvaszentjánosi idősotthonban csupán egyetlen gondozó dolgozik, aki az intézmény igazgatójával együtt látja el a több tucat beteget. Bár a község álláshirdetéseket adott fel, alig találnak képzett jelentkezőt.
A szlovák munkaügyi minisztérium azt tervezi, hogy az idei év második felében és a jövő esztendőben további 140 millió eurót különít el a szociális szolgáltatások finanszírozására. A tárca hozzátette, az állami hozzájárulás, amelyet kizárólag a személyzet fizetésére fordítanak, 26 millió euróval fog emelkedni.
Hasonló állapotok uralkodnak az egészségügyben is, ahol hatalmas az orvoshiány. Az Új Szó napilap cikke szerint az egyik legnagyobb szlovákiai egészségügyi központban már két hete háziorvost keresnek, az álláshirdetésre azonban eddig senki sem jelentkezett. Havi 1800 eurós, vagyis 700 ezer forintos alapbért, a bejárási költségek megtérítését és egyéb bónuszokat kínálnak, ám úgy tűnik, ez még mindig kevés.
Az orvosok többsége a sokkal kedvezőbb fizetés reményében külföldön vállal munkát.
További részletek a cikkben.