Több pályázatot is meghirdet az egészségügyért felelős államtitkárság a 2014–2020 közötti uniós ciklusban, amely az „egészségügyi dolgozók élet- és munkakörülményeinek javítását" szolgálná. Ennek kiemelt eleme a Felzárkóztató egészségügyi ápoló szakképzési program, amely 1,8 milliárd forint támogatást nyújt a területnek. Az egészségügyibér-tárgyalásokon nemcsak az érzékelhető és nagy léptékű szakdolgozói béremelésért küzdünk, hanem a képzési rendszer átalakításáért is, hiszen a kettő együtt felelős a mostanra kialakult súlyos munkaerőhiányért – nyilatkozta a Magyar Hírlapnak
Cser Ágnes szakszervezeti elnök, akit a lap már elindított ápolói képzés átalakításáról kérdezett – olvasható a
magyarhirlap.hu portálján.
A program célja „az ellátásban dolgozó régi típusú, általános ápoló és asszisztens szakképesítésű, de további szakképesítéssel nem rendelkező dolgozók képzettségi szintjének emelése", illetve az OKJ-s ápolói képesítés megszerzéséhez szükséges oktatás biztosítása. Cser Ágnes, a Magyarországi Munkavállalók, Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (MSZ-EDDSZ) elnöke a lapnak megfogalmazta, a szervezet mindig is ragaszkodott ahhoz, hogy az ápolóképzés visszatérjen eredeti formájához, a középiskolai szakképzési rendszerhez, hiszen „csak így lehet megfelelő elméleti és gyakorlati tudást átadni" a jövőbeni szakápolóknak.
Elsősorban azt kellene pontosan meghatározni, hogy a jelenlegi ellátórendszerbe mekkora és milyen képzettségű szakdolgozói létszámra lenne szükség, majd ennek megfelelően összeállítani a képzési és előmeneteli rendszert – mutatott rá az elnök. Közölte, a meghirdetett pályázatban rendkívül aránytalannak tartják, hogy 1,8 milliárd forintos támogatás jut 766 fő szakápoló képzésére, „mert így egy személynek körülbelül 2,4 millió forint jut – amely magában foglalja az ösztöndíjat, a helyettesítést, illetve a „tutorok" díjazását is –, szemben a nyilvánosan meghirdetett és elérhető szakápolási képzések díjával, amely az állami vizsgával együtt 150-240 ezer forint közé esik".
Cser Ágnes szerint ilyen mértékű ápolóhiány esetén a pályázatot teljes egészében felül kell vizsgálni, és mérlegelés tárgyává tenni, hogy valóban elavult-e a szakiskolai, illetve szakközépiskolai rendszerben képzett szakápolók tudása.