Az alapos tervezés és előkészítés lehetővé teszi, hogy a radiokémiai részleg nemcsak hazánkba, hanem több száz kilométerre is tud szállítani.
A daganatos betegek diagnosztikájában és a terápia pontos meghatározásában a radioaktívan jelölt glukózzal végzett PET (pozitron emissziós tomográfia) vizsgálatok nélkülözhetetlenek. Az első magyarországi PET vizsgálat Debrecenben történt 1994-ben. Azóta a Debrecen Egyetem az ország valamennyi PET vizsgálóhelyének indulásában szerepet játszott tudástranszfer vagy humánerőforrás biztosítása formájában, írja az Unideb.
A technikai fejlődés a PET vizsgálat CT-vel (számítógépes tomográfia) történő összevonását eredményezte, melynek köszönhetően az úgynevezett hibrid PET-CT berendezések elterjedtek. Az első magyarországi PET/CT vizsgálatot is a Debreceni Egyetemen előállított radiogyógyszerrel végezték el 2005-ben. Azóta már nem csak a hazai, hanem az erdélyi daganatos betegek diagnosztikájában is használják az Debreceni Egyetem Orvosi Képalkotó Klinikáján gyártott speciális vizsgálóanyagot.
Az intézménynek döntő szerepe van az erdélyi PET-CT vizsgálatokhoz szükséges radiogyógyszer gyártása terén, és mivel Erdélyben radiogyógyszer-gyártás még nem áll rendelkezésre, az igények kielégítése a Debreceni Egyetemen folyó gyártásnak nagy kihívást is jelent. Emiatt a gyártási kapacitás bővítése is szükségessé vált, valamint minél több külföldi vizsgálóhelyre lenne fontos eljuttatni az itt előállított radiofarmakonokat.
A pozitronemissziós tomográfiát (PET) döntően a daganatos betegségek diagnosztikájában használják. A vizsgálat során radioaktív sugárzó izotóppal megjelölt molekulát (radiogyógyszert vagy más néven radiofarmakont) injektálnak a betegbe, a szervezeten belüli eloszlását pedig a sugárzás detektálását biztosító PET készülékkel végzik, így kimutathatók a kóros folyamatok. A radiofarmakonhoz szükséges radioaktív anyagot az országban három helyen részecskegyorsítóban (ciklotronban) állítják elő, köztük a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Orvosi Képalkotó Klinika Nukleáris Medicina egységében.
Az alapos tervezés és előkészítés lehetővé teszi, hogy a radiokémiai részleg nem csak hazai, hanem több száz kilométerre lévő külföldi PET-központnak is szállítson a vizsgálatokhoz szükséges radiogyógyszert. A jövőben növelni szeretnék kapacitásukat, hogy minél több PET centrumban használhassák a daganatos betegek diagnosztikájában a Debreceni Egyetemen előállított speciális vizsgálóanyagot.
- A bulgáriai és a romániai első PET/CT vizsgálatok is a mi FDG-nk felhasználásával történtek. Bukarest után elkezdtünk szállítani Kolozsvárra, Temesvárra, most pedig már Nagyváradra és Marosvásárhelyre is, gyakorlatilag lefedjük egész Erdélyt. Elmondhatjuk, hogy a Debreceni Egyetem szerepe jelenleg nélkülözhetetlen abban, hogy az erdélyi daganatos betegek döntő részét FDG-vel diagnosztizálni lehessen, a terápiát alapvetően meghatározó stádiumbesorolás megtörténhessen. A kereslet folyamatosan nő, hiszen Romániában, köszönhetően a PET-CT vizsgálat-finanszírozás kedvező változásának egyre több PET-CT készüléket helyeznek üzembe. A folyamatosan növekvő igényeket szeretnénk kiszolgálni, minél több külföldi központba is eljuttatni az általunk gyártott radiogyógyszert. Ehhez azonban további fejlesztésekre, a kapacitásunk bővítésére van szükség – hangsúlyozta Berényi Ervin egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Orvosi Képalkotó Klinika igazgatója.
További részletek az Unideb cikkében.