Ő az első beteg, akit ECMO-ra kötve szállítottak Szegedről Budapestre, három város orvosai mentették meg az életét.
Néhány nap alatt megfordult a világ Juhász Ferenccel. Úgy kezdődött, hogy a maszkot viselve nehezen kapott levegőt, néhány hónap múlva már új szívet kapott a budapesti városmajori klinikán. Ő az első beteg, akit ECMO-ra kötve szállítottak Szegedről Budapestre - írta a szeged.hu.
Dr. Bari Gábor szívsebész adjunktus elmondta, Szentesen egy szegedi aneszteziológus kollégájuk szólt neki, van egy fiatalember kritikus állapotban, akinek gyógyszeres keringéstámogatás mellett sincs vérnyomása, és a szíve az ultrahangos vizsgálat alapján gyakorlatilag nem mozog. Nem tudják az okát, de hirtelen alakult ki, a szentesiek terápiája viszont már nem hatott. Félő volt, a fiatal férfi meghal, ha nem találnak ki valamit.
„A kolléganő nekem szólt, hogy esetleg szóba jön-e a külső extrakorporális keringéstámogató eszköz (ECMO) elindítása, ami a szív és a tüdő funkcióját helyettesíti. Ezzel nyertünk néhány napot, amíg kiderült, hogy a szív funkciója visszatér vagy sem. Délután megérkezett a beteg, akit sikeresen az eszközre raktunk, állapota stabilizálódott” – magyarázta dr. Bari Gábor, aki dr. Hegedűs Zoltánnal a szívsebészeti osztály vezetőjével és az osztály dolgozóival, valamint a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ kardiológusaival folyamatosan vizsgálták és stabilan tartották Ferenc állapotát.
Mielőtt ECMO-ra tették a fiatalembert, a szegedi orvosok megkezdték az egyeztetést a budapesti Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika egyik vezetőjével, dr. Ifj. Hartyánszky Istvánnal arról, hogy Ferenc miként kaphatna hosszú távon is megfelelő műszívet, vagy szóba jöhet-e a szívtranszplantáció. Végül úgy döntöttek, Budapestre szállítják, ahol új szívet kap. A történet folytatása a teljes cikkben