Akinél nem tudták korábban, hogy cukorbeteg, ott a Covid–19 halálozási mutatója is magasabb.
Minden harmadik hazai koronavírusos cukorbeteg is egyben, miközben az egész lakosságot tekintve hozzávetőlegesen tízszázalékos az arányuk – hívta fel a figyelmet Kempler Péter egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Magyar Diabetes Társaság elnöke. Elmondta: minél rendezettebb valakinek a szénhidrát-anyagcseréje, annál nagyobb esélye van arra, hogy túlélje a fertőzést, írja a magyarhirlap.hu.
...
– A cukorbetegeket hagyományosan két csoportba sorolják. Lehet úgy megközelíteni, hogy a súlyosabb kategóriában lévőket jobban veszélyezteti a járvány?
– A koronavírus minden cukorbetegre veszélyes, mindegy, hogy 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegről beszélünk. Inkább közelítsük meg onnan a kérdést, hogy arra veszélyesebb, akinek az anyagcserehelyzete kedvezőtlen. Azaz legyen bármilyen típusú cukorbeteg is az egyén, ha nem ugrál a vércukra, akkor jobb kilátásokkal fut neki a fertőzésnek, mint az, akinek – akár úgy, hogy nem is tud róla – összevissza változik a vércukra. Hasznos tudni, hogy a fertőzések alapvetően vércukor-emelkedéssel járnak, ezt aktuálisan kezelni kell. Erre pedig mind a mai napig az inzulin a legalkalmasabb.
– Nem kerülhetnek át a koronavírus miatt a látens cukorbetegek az 1-es vagy 2-es kategóriába?
– Ez sajnos minden további nélkül előfordulhat. Az 1-es típusú cukorbetegség autoimmun eredetű, ezt a koronavírus-fertőzés nem fogja kiváltani, de a betegek nagyjából kilencvenöt százaléka a 2-es típusú cukorbetegek csoportjába tartozik. Ez jellemzően tünetmentes, sokszor csak egy csonttörésnél vagy a jogosítvány hosszabbításánál derül ki. Az a helyzet, hogy akinél nem tudtuk korábban, hogy cukorbeteg, ott a Covid–19 halálozási mutatója is magasabb. A Magyar Diabetes Társaság mindent megpróbál megtenni a cukorbetegek érdekében, például a tavaszi járvány óta van a honlapunkon ingyenes konzultációs lehetőség háziorvosok számára, a betegeikkel kapcsolatban feltett kérdéseikre szakképzett diabetológusok válaszolnak. Fontos, hogy a cukorbetegség a Covid–19 szempontjából rizikófaktor, tehát aki ebben érintett, annak minden szabályt szigorúan be kell tartania, hiszen egy cukorbetegnek kisebb az esélye a túlélésre, mint bárki másnak.