A magas kockázatú betegségcsoportokba ezres nagyságrendben tartoznak gyerekek, az alacsonyabba több tízezren.
Néhány nappal ezelőtt a hvg.hu kérdésére a Koronavírus Sajtóközpont az mondta, a cisztás fibrózisban szenvedő fiataloknak kezdték el már beadni a vakcinát. Ez egy öröklődő genetikai betegség, amely a többi között súlyos emésztési és légzőszervi megbetegedéshez vezet, a betegek légutaiban pangó váladék keletkezhet; rendkívül kitettek a légzőszervi gyulladásoknak. A koronavírus kiemelt veszélyt jelent ezekre a fiatalkorúakra, s ezért a veszélyeztetett csoportba sorolták és immunizálni kezdték őket. Az Index utánajárt, hogy kik tartozhatnak még a cisztás fibrózisosokhoz hasonló, súlyos kockázati csoportba.
Például azok a gyerekek, akiknek fibrózissal járó tüdőbetegségük van, akiknek oxigénes kezelésre van szüksége otthon, vagy akiknek veleszületett súlyos, nem korrigálható szív- vagy májbetegsége, veseelégtelensége van, esetleg súlyosabb stádiumú rosszindulatú daganata. Ugyancsak ide tartoznak azok a gyerekek, akiknek veleszületett immunhiánya van, vagy akiknek immunrendszert gyengítő gyógyszert kell szedniük (immunszupresszió), valamint az extrém módon elhízott gyermekek is.
A magas kockázatú betegségcsoportokba ezres nagyságrendben tartoznak gyerekek, az alacsonyabba több tízezren.
A Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke, Havasi Katalin a lap vele készített interjújánkban elmondta, ők jelezték a tiszti főorvosnak, a krónikus beteg gyermekeket mindenképp előre kellene venni az oltási rendben, hiszen rájuk nézve óriási veszélyt rejt a Covid.