A privát egészségügyi szektor szereplői a lassú újraindulásban, a privát szektor valós keresletében bíznak, valamint kormányzati támogatásra várnak.
A veszélyhelyzet kihirdetését követően gyors kutatás készült arról, milyen azonnali hatásokkal szembesültek a privát egészségügyi vállalkozások. Hat héttel később a kutatást frissítették. A kitöltési időszakban már ismertté vált a május 4-től hatályos jogszabályi könnyítés, kiemelendő a fogászati praxisok újranyitásának lehetőségét, de ez korántsem jelenti azt, hogy a privát egészségügyben tényleg újraindulhat a szokásos üzletmenet.
Az első kutatási körhöz, a március 17-i értékeléshez képest szembetűnő a hatás- és hangulatváltozás, duplájára növekedett azok száma, ahol a praxis működésképtelenné vált. Apró, ám de növekvő kisebbség, ahol profitálni tudtak a jelen válságból. Az első pár nap várakozásai, reménykedése elapadt, a valóság azt mutatja, a vírusválság átrobogott az iparágon, közli a Praxisakademia.hu nyomán a medicalonline.hu.
Míg az első kutatási fordulóban a többség kevésbé érezte forgalmán a csökkenést, most döntő többségben vannak azok a magánpraxisok, arányukat tekintve 81%-ot képviselnek, ahol 50%-nál nagyobb a betegforgalom visszaesése, de mindent elmond a szektorról, hogy a nyilatkozók 51%-ában 75-100%-os volt a csökkenés.
Korábban az egyik legfontosabb kérdésnek tekintettük, vajon március 16-át követően nyitva marad-e a praxis, itt a válaszadók 28%-a nyilatkozott csak úgy, hogy a bezárás mellett döntöttek. A nyitvatartásban reménykedők végül az ideiglenes bezárás mellett döntöttek. Míg március közepén a nyitvatartók aránya 52% volt, április végére ez 42%-ra apadt. Április végén a válaszadó magánpraxisok 37%-a zárva tart.
A kutatás válaszai szerint a praxisok 8%-a májusban újra kinyit, nagyságukat nézve minden szereplőt érint a törekvés, legyen az egyszemélyes, közepes, vagy 30 főnél többet foglalkoztató privát egészségügyi intézmény. Továbbiak a cikkben