Ha fals adatokra támaszkodva állítják ki ezeket az igazolásokat, az akár katasztrófát is okozhat.
Az utazási, lakhelyelhagyási korlátozások azért vannak érvényben világszerte, hogy megakadályozzák (megnehezítsék) a koronavírus terjedését a rá érzékeny rétegekben. De mi van azokkal, akik már átestek a fertőzésen, ellenanyagokat fejlesztett ellene a szervezetük, és védetté váltak? Ők miért ne mehetnének vissza dolgozni, miért ne élhetnék világukat kedvükre, akár miért ne mehetnének nyaralni Thaiföldre, mint korábban? Ez az elgondolás hívta életre az egyre több ország által felvetett úgynevezett immunitási útlevelek ötletét. Csakhogy sok sebből vérzik az ötlet. Már az alapfeltevés sem bizonyított, és azoknak a jogairól senki sem beszél, akik nem kaphatják meg az igazolást, mert még nem fertőződtek meg. Létrejöhet egy új, globális kasztrendszer, ahol az immunisak alkotják a szabad elitet, a nem immunisak pedig páriaként bezárva élhetnek tovább - írta az index.hu.
A chilei kormány nemrégiben bejelentette, hogy hamarosan immunitási igazolásokat fognak kiadni azoknak az embereknek, akik már felépültek a koronavírus-fertőzésből, és ők szabadon mozoghatnak majd. Az igazolás fizikai és digitális kártyaként fog megjelenni, és a birtokosa felmentést kap gyakorlatilag az összes koronavírusos korlátozás alól. Az immunitási igazolásról szóló tervezet szerint az enyhe tüneteket mutató fertőzötteknek nem kellene második, negatív tesztet produkálniuk, hogy gyógyultnak és immunisnak minősítsék őket.
Az nyilvánvalónak látszik, hogy ha fals adatokra támaszkodva állítják ki ezeket az igazolásokat, az akár katasztrófát is okozhat. Tegyük fel, hogy egy jelentkező antitesttesztje fals pozitív eredményt ad, tehát úgy tűnik, mintha már átesett volna a fertőzésen, pedig nem is, és továbbra is érzékeny rá.
Ezzel korántsem csak magát teszi ki veszélynek, hanem mindenkit, akivel találkozik. Őt az igazolás birtokában így mindenhová be fogják engedni, a legveszélyeztetettebb csoportok körében is szabadon mozoghat. Pedig elképzelhető, hogy a téves teszt után egy nappal fertőződött meg, és így akár szuperterjesztővé is válhat. További részletek a teljes cikkben