Többé nem írnak fel nemi hormonokat vagy a pubertást elnyomó gyógyszereket a nemi diszfóriában szenvedő gyermekek számára.
A skandináv ország nem azért tiltotta be a kiskorúak hormonkezelését, mert az egészségügyi hatóságok rájöttek, hogy egy ennyi idős gyermek nem tud felelős döntést hozni egy ekkora kérdésben, hanem a súlyos egészségügyi kockázatok miatt. Természetesen az ideális az lett volna, ha a hasonló kezelések lehetősége sem adott, úgy be se kellett volna tiltani őket, írja a vasarnap.hu.
Egy neves svéd kórház orvosai, akik nemi diszfóriában szenvedő gyermekeket kezelnek, bejelentették, hogy többé nem írnak fel nemi hormonokat vagy a pubertást elnyomó gyógyszereket a számukra, írja a The Christian Post.
A Karolinska Egyetemi Kórház közölte, hogy április 1-jétől a 16 évnél fiatalabb fiataloknak nem adnak többé pubertásgátlókat. A kórház a közleményében azt írta, hogy a kísérleti intézkedéseket fokozott ellenőrzés alá vonták az elmúlt hónapokban, a kezelt fiatalkorú betegek növekvő száma miatt.
„Az ilyen kezelések potenciálisan visszafordíthatatlan és káros következményekkel járhatnak, mint például szív- és érrendszeri betegségek, csontritkulás, meddőség, fokozott rákkockázat és trombózis. Mindez megnehezíti a kockázat/haszon felmérését az egyes betegek esetében, és még nagyobb kihívássá teszi a kiskorúak és gyámjaik számára, hogy a megfelelő döntést hozzák meg a kezelésekkel kapcsolatban” - álla közleményben.