Ugrásszerűen megnőtt a gyermeket vállaló kiskorúak száma.
Sokan abbahagyják tanulmányaikat, meg kell küzdeniük az előítéletekkel is. Ha nincs mögöttük szerető család, nagyon nehéz helyzetbe kerülnek.
- Heves megyében jelenleg három, gyermekét nevelő fiatal él lakásotthonban - mondta dr. Jungné Richter Judit, a Heves Megyei Gyermekvédelmi Központ intézményvezetője. Közülük jelenleg egy kiskorú, kettő pedig ugyan kiskorúként vállalta a babát, de mára betöltötte a 18. életévét, és utógondozottként él gyermekével az otthonban. Ha kiskorúként szül az anya, akkor átmeneti nevelt lesz a születendő utóda is, és részére is gyámot rendelnek ki.
Sokszor kudarcos sorsok állnak az ilyen történetek mögött. A támogató családi háttér hiánya miatt ezek a fiatalok a párkapcsolattól várják a biztonságot. Ilyenkor a születendő gyermek is egyfajta szeretetpótlék. Máskor a sajátos szociokulturális környezet az, ami miatt többnyire föladják tanulmányaikat, hiszen a gyermekvállalás a termékenység, a nőiesség bizonyítéka.
- Fél éve, 2011 januárjában tizenöt környezettanulmányt kértünk - közölte dr. Kovács Krisztina Erika, az egri Markhot Ferenc Kórház újszülött osztályának adjunktusa. - Erre akkor van szükség, ha valaki 18 év alatt szül, nincs házassági papírja, tehát kiskorú. Ilyen esetben környezettanulmányt kell kérnünk a területi védőnőktől, hogy mennyire jó a felszereltség, mennyire várják a babát. Ők próbálják segíteni a családot, hogy alkalmassá tudják tenni saját környezetüket arra, jó helyen legyen a baba.