Talán a háttérben már ott van egy olyan állami cég, amely centralizálná a koronavírus-tesztek piacát.
Az egészségügyi magánszolgáltatók ledermedtek Orbán Viktor miniszterelnök mai bejelentésétől, miszerint a koronavírus-tesztek árait hatósági árasítani kell. Egyelőre tájékozódnak a témában - írja az mfor.hu.
Péntek reggel a Kossuth rádióban Orbán Viktor úgy nyilatkozott: „a minisztert arra kértem, hogy az influenza elleni védőoltást minden önként jelentkezőnek ingyenesen biztosítsuk, a teszteket pedig később hatósági árassá tegyük." Gulyás Gergely a ma délelőtti Kormányinfón már többet is elárult. A kormány napokon belül dönt a tesztek hatósági áráról. Az biztos, hogy 30 ezer forintnál alacsonyabb lesz, mert a piaci érdek helyett, az egészségügyinek kell érvényesülnie.
Információink szerint a magán egészségügyi szolgáltatók az első döbbenet után azonnal elkezdtek tájékozódni a témában, nevezetesen arról, mit is jelent pontosan rájuk nézve a hatósági árképzés egyáltalán?
„Olyan esetekben, amikor a versenypiac nem létezik, és ezért nem alakulhat ki határköltség-alapú ár, vagy az adott nemzeti, helyi közösség nem kíván egy szolgáltatást piaci alapra helyezni, hatósági ármegállapításra vagy árszabályozásra kerülhet sor” – írja a Wikipédia. Magyarországon árszabályozó hatóság lehet az állam (a kormány egyik tagján vagy kvázi-autonóm árszabályozó hatóságon keresztül) vagy az önkormányzat. Magyarországon államilag megállapított hatósági ára van például a gyógyszereknek, a földgáznak, az elektromos áramnak és a cigarettának.
Mivel a hatósági ár jellemzően alacsonyabb az addig kialakított piaci áraknál, tehát minden valószínűség szerint a magán egészségügyi szolgáltatók nagykereskedelmi áron beszerzett koronavírus-tesztjeire rátett nyereségtől esnének el. Van, aki azt pedzegeti, hogy talán a háttérben már ott van egy olyan állami cég, amely centralizálná a koronavírus-tesztek piacát, kihúzva a magán egészségügyi szolgáltatók egyik lábát, amely kétségtelenül a járvány miatt jött létre.
További részletek a cikkben.