• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Leépítésre készül a kormány

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A lézszámcsökkentésben és intézményi integrációban érintett lehet az ÁNTSZ, az OEP pedig megszűnhet.

A központi közigazgatásban jelentős létszámleépítésre készül a kormány. Az erről szóló előterjesztést Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter hamarosan a kormány elé terjeszti. Lapunk úgy tudja, az államigazgatás karcsúsításáról szóló javaslattal a gyakorlatban 6-8 ezer állást szüntetnének meg a minisztériumokban és háttérintézményeikben, valamint a megyei és kormányhivatalokban. Lapunk információi szerint nyáron az IMF-delegáció azzal az állásponttal távozott Magyarországról, hogy a köztisztviselők és közalkalmazottak száma legalább 40 százalékkal több, mint amennyire a feladatok ellátásához szükség van -olvasható a Népszabadság honlapján.

Varga Mihály, az IMF-tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter a Duna TV Közbeszéd című csütörtöki műsorában utalt arra, hogy a kormány támogatja a valutaalap kérését az állami bürokrácia leépítésére. A kérdés, hogy milyen mértékben. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium augusztusra összegyűjtötte, hogy pontosan hány embert fizet az állam a költségvetésből, és közülük kiket lehetne nélkülözni. Az elemzés készítői javaslatot tettek csaknem kétezer tartósan betöltetlen állás megszüntetésére, továbbá jövő márciusig 5500 fővel csökkentenék a minisztériumokban a nem szakmai feladattal megbízott munkatársak számát.

December végéig pedig megszüntetnének 200 főosztály-vezetői, osztályvezetői állást. A minisztériumok mögött működő önálló kutatóintézetek számát is sokallták. Többek között azt javasolták, hogy a Vidékfejlesztési Minisztériumhoz tartozó kilenc kutatóintézetet integrálják, alkalmazottainak számát pedig százzal csökkentsék.

Hasonló sors vár az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat hét országos intézetére is, bár ez esetben az 536 munkatárs közül az elvárt elbocsátás csak húsz embert érinthet.

A lapnak nyilatkozó kormányközeli szakember elmondta azt is, hogy a karcsúsítás részeként fölmerült, hogy az egymással párhuzamos feladatokat ellátó háttérintézményekből ágazatonként csak egy maradhasson. Mindez érintené az oktatási, a nyugdíj-biztosítási, a közlekedési, a honvédségi hivatalokat, valamint az egészségügyi háttérintézményeket.

Az átszervezés részeként megszűnhet az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. A hivatal pénzbeli ellátásaival foglalkozó terület a Magyar Államkincstárhoz kerülne, egyéb feladatait pedig az egészségügyi államtitkárság új háttérintézménye, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) kapná meg. A lap púgy tudja, az egészségügyért felelős államtitkárság nem ragaszkodik a pénzbeli ellátások utalványozásához, de nem támogatná, ha a természetbeni (kórházi, háziorvosi) ellátások és a gyógyszertámogatás nem maradna a felügyelete alatt.

Azt sem pártolják, hogy egyetlen háttérintézményük maradjon. A lap forrása szerint az egészségügy működtetésére, irányítására, felügyeletére nem elegendő egyetlen intézmény.

Dr. Sinkó Eszter közgazdász azt mondta: totális félreértés az OEP megszüntetése, mert ha ez megtörténik, feladatait a mostaninál csak rosszabb színvonalon lehet ellátni.

A teljes cikk