A hirtelen szívhalál nemcsak szívbetegeknél következhet be, hanem egészségesnek tűnő embereknél is.
Az első tünetek jelentkezése és a halál között legfeljebb egy óra telik el: ez a hirtelen szívhalál, mely nem csak szívbetegeknél következhet be, hanem egészségesnek tűnő embereknél, akár minden előjel nélkül is előfordulhat. Ismert szívbetegség nélkül is kiválthatja a stressz, a fizikai megterhelés, vagy egyéb provokáló tényező a szív megállását, bár gyakoribb, hogy bizonyos öröklődő szívbetegségek, koszorúér-betegség, szívizomgyulladás, illetve szívritmuszavar okozza a sajnos gyakran végzetessé váló zavart. Az életbenmaradásokról nincs statisztika, a halálozásról igen: Magyarországon naponta 70-en szenvednek hirtelen szívhalált, naponta – olvasható az origo.hu portálján.
Magyar Kardiológusok Társaságának tájékoztatása szerint, bár örökletes tényezők hajlamosíthatnak a szívleállásra, ezek sokáig egyáltalán nem okoznak gondot, így a beteg és orvosa sem figyel fel a veszélyes helyzetre.
A kamrák ritmuszavara egy potenciálisan életveszélyes állapot, amely azt eredményezi, hogy a szív nem tud megfelelő mennyiségű vért továbbítani és így oxigénnel ellátni a szervezetet, és az illető elveszti a tudatát.
Amennyiben a koszorúerek beszűkülnek, akár a fizikai, akár a lelki terhelés előidézheti a szív pumpa funkciójának csökkenését, fibrillációhoz, kamraremegéshez, végül szívhalálhoz vezetve. Ez a folyamat 5 percen belül visszafordítható, de 10 percen túl már kevés a túlélés esélye. Figyelmeztető jelek és teendők a teljes cikkben