Szabályozzák-e a klímaberendezések használatát a kórházakban, az egészségügyi intézményekben és egyéb közösségi helyeken?
A Napló az újra hagyományos módon megrendezett sajtótájékoztatón többek között arra kért választ a minisztertől, hogy a nyári időszakban, amikor beköszönt a kánikula, a fertőzésveszélyre való tekintettel szabályozzák-e a klímaberendezések használatát a bevásárlóközpontokban, a kórházakban, az egészségügyi intézményekben és egyéb közösségi helyeken. Milyen feltételeknek kell a berendezéseknek megfelelniük, illetve várhatóan lesz-e olyan hely, ahol megtiltják a klímaberendezések alkalmazását. A hatóságok a nyári időszakban gyakrabban ellenőrzik majd a klímaberendezéseket – válaszolta Gulyás Gergely, majd kitért arra, hogy szerencsére az itthon használt klímaberendezések jelentős része nem forgatja, hanem kívülről fújja befelé a tiszta levegőt, így a járvány szempontjából nem jelent különösebb veszélyt a használatuk. A nyári melegben viszont kulcsfontosságú a berendezések gyakori tisztítása, ezt a hatóságok fokozottan ellenőrzik majd - idézte a választ a veol.hu.
Lapunk arról is kérdezte a minisztert, hogy a járványveszély elmúltával lehet-e majd egyszerűen tesztet készíttetni, és ha igen, hol. Tervezik-e esetleg az egészségügyben vagy az állami járványügyi szervezetnél ilyen tesztállomások kijelölését, felállítását?
Gulyás Gergely válaszában kifejtette, hogy az országban eddig mintegy negyedmillió tesztet végeztek el. A Covid-19 teszteléssel való kimutatása esetenként 15–20 ezer forintjukba kerül az adófizetőknek. Ezért csak kifejezetten egészségügyi okokból, gyanú esetén, orvosi javaslatra készülhet a szűrés ebben a formában. A „hobbiszerűen” végeztetett tesztelést nem támogatja az állam, a magánegészségügyi szolgáltatóknál viszont bárki elvégeztetheti a saját költségére – hangsúlyozta Gulyás Gergely.