Hiába van ajánlás a szakdolgozók béremelésére, mire az a pénz eljut az érintettekhez, értékét veszítheti.
Az idő már a bevezetése előtt megeheti a tervezet ápolói bérkorrekció hatásait – ez tűnik ki az egészségügyi ellátórendszer megújításáról szóló előterjesztésből. A néhány hete már a sajtóból megismerhető javaslat közigazgatáson belüli egyeztetése elkezdődött, s mint azt lapunk is jelezte, Takács Péter államtitkár egészségügyi reformtervének része a szakdolgozói béremelés is. Az intézkedés költségigénye a jövő évben meghaladná a 161 milliárd forint - írta a népszava.hu.
A tervezet alapján januártól, vagy júliustól (e két verzió szerepel a dokumentumban) jelentős, mintegy 25 százalékos béremelést kaphatnak a szakdolgozók. Ez átlagosan 120 ezer forintos többletet jelenthet az érintetteknek. Egyénenként az emelés összege attól is függ, hogy az adott szakembernek milyen végzettsége, gyakorlata van a saját területén. E szerint egy-egy havi bérutalás összege 25-200 ezerrel is emelkedhet, ha a kormány is jóváhagyja a javaslatot. De lesz körülbelül ezer olyan szakdolgozó, akiknek az emelése elérheti a 400 ezer forintot is. Ők az egyetemi végzettségű, úgynevezett non-doktorok, mentőtisztek.
– Azt maga a szakszervezet is javasolta, hogy azon diplomások tudását, akik akár az orvos helyettesítésére is alkalmasak, jobban el kell ismerni, viszont nagyon hiányzik a javasolt bértáblából a kiemelten nehéz területeken dolgozók ösztönzése – reagált a lapnak Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke a javaslatra.
A tervezett béremelésnek viszonylag csekély a súlya, mivel az infláció már 20 százalék fölé kúszott – és éves szinten is jelentős lesz, még ha nem is éri el ezt a szintet –, illetve azt sem tudni, sikerül-e teljesíteni a kormányfőnek azt a minap közölt „elvárását”, hogy a jövő évi pénzromlást vágják vissza az idei felére- írta a lap.