Az ombudsman szerint sürgősen felül kell vizsgálni a bentlakásos szociális intézmények finanszírozásának szabályait.
Krónikus ápolóhiánnyal küzd, egyes részlegei jogsértő módon túlzsúfoltak, és nem megengedhető szankcionálási gyakorlatot alkalmaz a betegekkel szemben a Szentgotthárdi Pszichiátriai Betegek Otthona – állapítja meg a Magyar Nemzet által megismert jelentésében az alapjogi ombudsman. A szaktárca napok óta nem reagál kérdéseinkre – olvasható a Magyar Nemzet – online oldalán.
Székely László azért indított vizsgálatot a Szentgotthárdi Pszichiátriai Betegek Otthonában, mert az intézmény több lakója panaszbeadvánnyal fordult hozzá. Az intézményben jelenleg 733 krónikus pszichiátriai beteget gondoznak bentlakásos formában, ezzel – az OPNI bezárása után – ez Magyarország és egyben az EU legnagyobb pszichiátriai betegeket gondozó intézménye. A lakók mintegy 72 százaléka krónikus skizofrén beteg, ők az egészségügyi és a szociális intézményrendszer más szintjein már nem láthatók el önmaguk vagy környezetük veszélyeztetése nélkül. A dolgozók szerint tendencia, hogy egyre több a fiatal, a szenvedélybeteg (alkoholista, illetve drogfüggő), valamint a hajléktalanlétből bekerülő beteg.
Az ombudsman az intézménylátogatás során találkozott a szakmai stáb valamennyi vezetőjével. A szakemberek problémaként jelezték, hogy túl nagy és nem profiltiszta az intézmény. Leszögezték azt is, hogy bizonyos szabadságjogok gyakorlásának ideiglenes és kontrollált korlátozása (például kimenőtilalom, elkülönítés, pizsamaviselés nappal) egyetlen szankcionálási lehetőségként szerepel az eszköztárukban, de csak végső esetekben alkalmazzák. Ennek teljes, végérvényes nélkülözésére nem látnak lehetőséget. A vezető ápoló szerint az intézményben ráadásul állandósult az ellátó személyzet hiánya, jelenleg is 25 szakmai álláshely betöltetlen, amelyre nincs egyáltalán jelentkező, így előfordul, hogy már nappal is csak ügyeleti ellátást nyújtanak.
Az intézmény üzemorvosa szerint a szombathelyi Markusovszky Oktató Kórház szinte rendszeresen „ad vissza" kórházi kezelésről az intézetbe lázas, infúzióra kötött, vagy épp fertőző betegséget hordozó lakókat. Az ebből adódó nehézségeket fokozza, hogy a dolgozói állomány egészségügyi ellátást is kényszerül végezni, pedig a pszichiátriai otthon szociális ellátást nyújtó intézmény.