Csaknem 27 milliárd forintra nőtt az idén az egészségpénztári befizetések összege.
Az egészségpénztárakon nem fognak a pénzügyi nehézségek, egyre több tagjuk van, és ők sokat is fizetnek. A dráguló magánorvosi szolgáltatásoknál jól jön az adóvisszatérítés, ráadásul még a lakáshitel törlesztésére vagy a beiskolázásra is használható az itt lévő megtakarítás. Az egészségpénztárak népszerűségüket az is mutatja, hogy fenállásuk óta először már több a tagjuk, mint az önkéntes nyugdíjpénztáraknak – írja a forbes.hu a Bank360.hu elemzése alapján.
Az egészség- és önsegélyező pénztárak taglétszáma a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint június végére hajszál híján megközelítette a 1,1 millió főt. Ez volt az első olyan eset, hogy a két önkéntes pénztári szektor, a nyugdíj- és az egészségpénztári közül az utóbbinak volt több tagja.
Bár a nyugdíjkasszákba folyó befizetések összege is nőtt az idén, de ennek mértéke nem érte el az infláció szintjét. Az egészségpénztárakba viszont a tagok 23,2 százalékkal több tagdíjat fizettek 2023 első félévben, mint tavaly, miközben a munkáltatói befizetések 10 százalékkal nőttek. Ezek eredőjeként mintegy 21 százalékkal, csaknem 27 milliárd forintra nőtt az idén az egészségpénztári befizetések összege. A pénztárakba befolyt személyi jövedelemadó-visszatérítés is rekordot döntött, meghaladta a 13,5 milliárd forintot. Ez több mint a másfélszerese a tavalyinak.
Gyógyszerekre és magánellátásra megy
A tagok számláin lévő megtakarítások összege a félév végén meghaladta a 78 milliárd forintot, ebből a pénzből folyamatosan fizetnek ki egészségügyi kiadásokra a kasszák. Az idei első félévben csaknem 39 milliárd forintot költöttek az egészségszámláról a tagok, 26 százalékkal többet, mint tavaly. A vezető tétel továbbra is a gyógyszervásárlás, csaknem 15 milliárd forintot erre fordítottak.
A második legnépszerűbb felhasználási mód a magánorvosi ellátás, amire már csaknem ugyanennyit, 14,4 milliárd forintot fizettek az egészségpénztári számlákról. Ez 34 százalékkal több a tavalyinál. A gyógyászati segédeszközök állnak a harmadik helyen 5,5 milliárd forintos költéssel.
További részletek a cikkben.