A gyógyszerügyi szabályozás több mint húsz éves, kissé eljárt felette az idő.
Süle András szerint az Európai Unió történetének egyik legátfogóbb gyógyszerügyi szabályozási folyamata zajlik. Az Európai Kórházi Gyógyszerészi Szervezet elnöke az Inforádióban azt mondta, a jelenlegi – a kutatástól a törzskönyvezésig, a forgalmazástól az alkalmazásig kiterjedő, a gyógyszerek „életének” valamennyi szegmensét taglaló – több mint húsz éves szabályozás fölött kissé eljárt az idő.
A jogalkotási folyamat pillanatnyilag az Európai Bizottság szintjén tart. Javaslatát április 26-án fogják publikálni, amit követően az Európai Tanács és az Európai Parlament külön-külön is tárgyalni fogja a javaslatot. A konzultációs periódusban már az egyes szakterületek, így például az egészségügyi szakembereket képviselő testületek és tagországi szervezetek is véleményt nyilvánítanak, megtéve kiegészítő javaslataikat a készülő szabályozás kapcsán – hívta fel a figyelmet.
Leginkább a betegbiztonsági irányelveknek a fejlesztése üdvözlendő, ami – mint fogalmazott – különösen hangsúlyosan tűzi zászlajára az egyes ritka betegségeket kezelő gyógyszereknek a törzskönyvezhetőségét és a kapcsolódó kutatások segítését, kiváltképp a gyermekgyógyászat területén.
Ugyancsak lényegi eleme az új szabályozásnak a betegtájékoztatás egy új formája, amit elektronikus betegtájékoztatónak hívnak, és a hagyományos, papíralapú betegtájékoztatók mellett az egyes gyógyszeres dobozokon érvényes majd – jegyezte meg a szakember.