• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lesznek még járványhullámok, de kisebbek, mint korábban

Lapszemle 2022.04.25 Forrás: haon.hu
Lesznek még járványhullámok, de kisebbek, mint korábban

Nemzetközi színvonalú járványügyi figyelő rendszerünk van, hatékony, valós idejű informatikai re., és az oltóanyagok fejlesztésében is zászlós szerepet vállaltunk.

A járványokkal a jövőben is számolni kell, azonban fontos, hogy előrelátók legyünk, hiszen csak felkészülten tudunk szembenézni a ránk váró kihívásokkal- mondta Müller Cecília országos tisztifőorvos a haon.hu-nak adott interjúban, az országos tiszti főorvos a debreceni Járványügyi Koordinációs Központ átadása után.

Annak is érdemes még oltakozni, aki eddig nem tette? 

Igen, az oltás továbbra is minden oltatlannak javasolt. A négy hónapnál régebben oltottaknak érdemes megerősíteniük védettségüket a harmadik oltás felvételével, mert az jelentősen csökkenti a betegség súlyos lefolyásának kockázatát, a megerősítő harmadik oltás 80-90 százalékkal emeli a védettséget. 

Azt tapasztaljuk, hogy az omikronnak az úgynevezett lopakodó variánsa lett a domináns variáns az elmúlt hetekben, mely hivatalosan a BA.2 nevet viseli. Hétről hétre láttuk az adatokból, hogy az új fertőzöttek egyre nagyobb hányada ezzel a variánssal fertőződik meg.

A tudományos vizsgálatok azt mutatják, hogy az omikron ellen a legnagyobb védelmet az úgynevezett booster, azaz az emlékeztető oltás adja, tehát szükség van erre a bizonyos harmadik oltásra, amit oly sokszor és oly sokan hangsúlyozunk. Hazánkban továbbra is folyamatosan biztosított a koronavírus elleni védőoltás a kórházi oltópontokon. 

Habár a korlátozások nagy részét feloldották, vannak olyan mindennapi higiéniai szokások, amik jelentőségét újra megtanultuk, és amiket a jövőben is érdemes megtartani, nem csak járvány idején. 

Ez így igaz, nagyon sok mindent megtanultunk, vagy inkább begyakoroltunk a járvány alatt, és ezeket meg is kellene tartanunk. Ezek a higiénés szokások igazából alapvetések, már az óvodában, iskolában is megtanítják a gyerekeknek. Valóban a fertőző betegségek csökkenésével egy kissé lanyhult a figyelem, de ugyanúgy fontos, hogy vigyázzunk a magunk és egymás egészségére. Ezek közül említhetem a kézmosás és a szellőztetés jelentőségét, továbbá figyeljünk arra, hogy ha valaki beteg, ne menjen közösségbe, ha mégis nagyon muszáj mennie, használjon maszkot. Ezek nap mint nap fontosak, ne feledkezzünk meg róluk! Most, a koronavírus-járvány lecsengő szakaszát követően azt látjuk, hogy egyre több az influenzaszerű megbetegedés. Tekintettel arra, hogy ez egy szezonális megbetegedés, nagyon bizakodunk abban: a nyár közeledtével talán ezt is magunk mögött hagyhatjuk. Továbbiak a teljes cikkben