Az OECD jelentése szerint 12 másodpercenként érkezik egy rossz hír a tagállamokban, vagyis ilyen gyakran diagnosztizálnak egy daganatos betegséget.
Varázsgömb nincs az onkológusok kezében, de vannak olyan országok, amelyek jó példát mutatnak a daganatos betegségek eliminálásában, mondta az Economxnak Kovács Krisztina, az MSD Pharma Hungary Kft. orvosigazgatója. A világ másik részén, Ausztráliában például a HPV okozta méhnyakrákot eliminálták vagyis megszüntették.
Február 4-e volt a rák elleni küzdelem világnapja. Mikorra tűnhetnek el a daganatos betegségek?
Varázsgömbünk nincs. De jó hír, hogy vannak olyan ráktípusok, amik már eliminálhatóak, megszüntethetőek. A méhnyakrák esetében például Ausztráliában és Új-Zélandon ez már lényegében megtörtént. Ezekben az országokban megelőzéssel érik ezt el. De rengeteg ráktípus van, nem lehet róluk egységesen, egyetlen betegségként beszélni: ahányféle rák, annyiféle gyógyszer jöhet majd, ami sikeresen felveszi a harcot a különböző típusok ellen. Jó úton haladunk: például a súlyos tüdőrákban szenvedők túlélési esélyeit a modern immunonkológiai terápiák 10 év alatt megduplázták Magyarországon.
Közelítünk ahhoz, hogy a daganatos betegségek nagy része krónikus betegséggé formálható.
Igen, eljutottunk odáig, hogy egy diagnózis nem feltétlenül jelent már halálos ítéletet. Erre a különböző ráktípusok gyógyításának evolúciója ad lehetőséget. Egy évszázaddal ezelőtt a sebészeti beavatkozással indult a rákgyógyítás, ezt követte a sugárkezelés és a kemoterápiás készítmények, utóbbinak sajnos rengeteg mellékhatása van. Ezután a monoklonális antitestek jöttek, amelyek már az immunfolyamatokba avatkoznak be. Ezek az eljárások az 1990-es években voltak jellemzők. Újabb lépést jelentettek a célzott kezelések, a 2010-es évek elején az immunonkológia kapcsolódott be a rákgyógyításba, ma pedig már sejtalapú kezelés és a neoantigén terápia lehetősége is adott. A neoantigének kiemelt szerepet játszanak az immunfelismerésben, a tumorellenes immunválaszban és az immunterápia sikerességében; ez személyre szabott, célzott daganatkezelést jelent. Ez utóbbi innovatív terápiák rendkívül költségesek: a daganatos betegek új kezelési lehetőségeinek kutatás-fejlesztése egy kiemelkedően beruházásigényes feladat. A rákkezelés során az egyik legfontosabb, hogy minél korábban megfelelő terápiát kapjon a páciens, gyorsan be tudjunk avatkozni. A cél az olyan hatékony kezelés, ami kevés mellékhatással és minél kevesebb életminőség-romlással jár a beteg számára.