A mobilokban lévő rezgőmotor segítségével brit kutatóknak sikerült komplex 3D-s tumort létrehozniuk.
A telefonok rezgéséhez használt motor segíthet a jövőben, hogy hatékonyabban lehessen tesztelni a daganatos megbetegedések kezelésére kifejlesztett gyógyszereket. Az Interesting Engineering azt írja, a birgminghami Women's Hospital mérnökei a nagyjából 2500 forintos alkatrészt felhasználva építettek 3D-s sejtaggregátumot - írta a Cell cikke nyomán a hvg.hu.
A daganatok összetett háromdimenziós struktúrák. Felépítésük kapcsán kulcsfontosságú, hogy az orvosok megértsék a sejtszaporulat biológiai működését. Hagyományos módokon létrehozni a 3D-s tumormodelleket meglehetősen munkaigényes feladat, és nincs is meg az a fajta áteresztőképesség, ami szükséges a gyógyszerek megfelelő tesztjéhez. A mostani megoldás azonban ezt a problémát oldja meg, lehetőséget kínálva a megfelelő preklinikai tesztek elvégzésére – írják a Cell című tudományos folyóiratban a kutatók.
Az eszköz percenként 3970 ilyet hoz létre, ami jelentős előrelépés a rákkutatásban. Ezek segítségével ugyanis könnyebben és gyorsabban vizsgálható, hogy egyes kísérleti gyógyszerek milyen hatással vannak a tumorokra. Jelenleg a rákos sejtek tenyészete csupán kétdimenziós, így nem lehet vele reprezentálni a tumorok összetettségét. Továbbiak a cikkben