• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Lyukas a kassza, faragják a rákgyógyszereket is

Lapszemle Forrás: népszava.hu - napi.hu - NEAK

Olyan szereket kényszerítenének árversenyre, - köztük biológiai készítményeket - , amelyeknek nem azonos a hatóanyaguk.

Szeptember közepére kifogyott a gyógyszer-támogatásra költhető keret – a Népszava információi szerint csaknem 40 milliárd forintot kell átcsoportosítani, hogy a betegek az év utolsó hónapjaiban is támogatással kapják meg a szereiket.

Alighanem ennek a következménye, hogy az állam belenyúl az új gyógyszerek beszerzésébe. A Magyar Narancs legfrissebb száma szerint november elsejétől a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK), az Országos Egészségbiztosítási Pénztár utóda) vaklicittel választaná ki, hogy mely gyógyszereket támogat a jövőben. Ez azt jelenti, hogy azonos hatásmechanizmusúak közül csak azt vásárolják meg, amelyet legolcsóbban ad a gyártója.

Ez érintené a legkorszerűbb innovatív szereket is, abból a tucatnyiból is néhányat, amelyek befogadásáról csak tavaly döntöttek és az idén áprilistól férhetők hozzá. A vaklicitet a pénztár korábban is használta olyan klasszikus gyógyszerek ár-versenyeztetésére, amelyek pontosan ugyanazt a hatóanyagot tartalmazták. A módszer kiterjesztésével - közöttük biológiai készítményekre -, olyan szereket kényszerítenének árversenyre, amelyeknek nem azonos a hatóanyaguk.

Az onkológus szakértő szerint a tervezett változtatás durván az évi 70 ezer új rákbeteg felét érintheti hátrányosan. Hozzátette: a tervezet körbe sorolt különféle gyógyszerek egymással nem helyettesíthetők, az új szabályozás mégis egy kalap alá venné őket. A Népszava úgy tudja: a vitától függetlenül nincs akadálya annak, hogy ez a javaslat november 1-től működjön.
Tegnap a NEAK megnyugtatónak szánt közleményt is kiadott, amely azonban a korábban feltett konkrét kérdéseink egyikére sem válaszolt - írta a lap.

A témáról a napi.hu cikke

A NEAK közleménye
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) elkötelezetten küzd, hogy minden beteg megkaphassa a számára legmegfelelőbb ellátást. Ennek keretében például évente több mint 10.000 beteg jut hozzá olyan gyógyszerekhez, amelyek Magyarországon nem érhetők el támogatással, sok esetben még nem is estek át a gyógyszerészeti hatóság regisztrációs folyamatán. Ezen kezelések legnagyobb része onkológiai kezelés, ami biztosítja, hogy minden beteg megkaphassa azt a gyógyszert, amitől a leghosszabb betegségmentes túlélés várható.

A 3,7 millió járulékfizető által befizetett járulékok és adók felelős gazdálkodójaként a NEAK-nak kötelessége a rendelkezésre álló források leghatékonyabb felhasználása. Ennek keretében azért, hogy az új gyógyszerek is minél hamarabb elérhetővé váljanak, hogy a már támogatott készítmények esetén előnyt élvezzenek azok a készítmények, amelyek magas áruk ellenére többletjavulást hoznak a betegek állapotában. Ezekért a gyógyszerekért nem fizethet magasabb árat a biztosító, mint a hasonló hatású készítményekért.

A közbeszerzési eljárások rendszere alkalmas arra, hogy azon készítmények közül, amelyek esetében az új betegek kezelése során a szakma nem tud különbséget tenni a hatás tekintetében, versenyt hirdessünk. Ez a verseny garantálja, hogy valamennyi beteget olyan készítménnyel kezelhessen orvosa, ami számára a lehető legjobb. Azonban, ha két készítmény hatása megegyezik, akkor a kedvezőbb árút kell választania az orvosnak.

Két készítmény hatása akkor is azonos lehet, ha eltérő hatóanyagot tartalmaznak. Ezt támasztja alá az a tendencia is, hogy a gyógyszergyártók egy új molekula kifejlesztésekor azt próbálják igazolni, hogy az új készítmény „nem rosszabb", mint a már törzskönyvezett készítmény.
A verseny eredményeként feltehetőleg csökken azon készítmények gyártóinak gazdasági eredménye, amelyek nem tudják igazolni hatásbeli többletüket, vagy ugyanazon hatás esetén magasabb árat szeretnének érvényesíteni.

A mai napon több sajtóorgánumban is megjelent az a számos téves állítást tartalmazó hír, mely szerint nem biztosított a betegek ellátása november elsejétől. A fentiek alapján elmondható, hogy a megjelent hírek félrevezetők, alaptalan félelmet kelthetnek a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévők, a betegek körében.

Tény, hogy mind a jelenleg már tételes finanszírozású gyógyszeres terápiában részesülő betegek, mind a jövőben diagnosztizálásra kerülő új betegek számára az orvosszakmailag indokolt terápia elérhető marad.

Legolvasottabb cikkeink