• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Ma a víziókról van, ősszel a részletesebb szakmai tervekről lesz szó

Lapszemle MA 06:02 Forrás: telex.hu
Ma a víziókról van, ősszel a részletesebb szakmai tervekről lesz szó

Hegedűs Zsolt: "... a Tiszában nem pozíciókat osztanak, hanem munkákat. Én most egy egészségügyi szakpolitikai csapatnak az egyik tagja vagyok".

Hegedűs Zsolt, a Tisza Párt új egészségügyi szakértője a párt szombati kongresszusán mutatkozott be. A tíz évet Angliában dolgozó orvos 2015-ben jött haza Magyarországra, és azért jelentkezett a Tisza szakmai csapatába, hogy a kint megszerzett jó gyakorlatokat átültesse a magyar rendszerbe. Hegedűs Zsolt az 1001 orvos hálapénz nélkül mozgalom egyik vezetője és a Magyar Orvosi Kamara (MOK) etikai kollégiumának elnöke is volt. Jelenleg az Országos Sportegészségügyi Intézet főorvosa, de még mindig dolgozik Angliában is. A Tisza egészségpolitikájáról, személyes karrierjéről és a Kulja András–Takács Péter vitáról is beszélgetett vele a telex.hu.

Ha egy év múlva, egy esetleges kormányváltás után beszélgetnénk, úgy ülne velem szemben, mint Magyarország egészségügyi minisztere?

Erre azért nem tudok válaszolni, mert a Tiszában nem pozíciókat osztanak, hanem munkákat. Én most egy egészségügyi szakpolitikai csapatnak az egyik tagja vagyok. Igaz, én jelentem meg arccal a múlt szombati konferencián, de annak az az oka, hogy sajnos vannak olyanok, akik a jelenlegi politikai helyzetben még nem merik felvállalni magukat. Ez szomorú helyzet, ezen is szeretnénk változtatni. Ősszel lesz egy nagyobb egészségügyi szakpolitikai konferenciája a Tiszának, ott szerintem sokkal többen meg fogunk jelenni. Ott nem a víziókról, hanem a részletesebb szakmai tervekről lesz szó. (...)

Mik azok az intézkedések, amiket ön szerint már a ciklusuk elején be tudnának vezetni és a legsürgetőbbek lennének az egészségügyben?

Az előbb említett kórházi fertőzésekkel foglalkozó plakátokat az első száz napban kirakjuk a kórházakba. Elsődleges feladatunk lesz a szakdolgozók bérrendezéséről tárgyalásokat indítani. Ezek mellett rögtön transzparenssé kell tenni a működést. Nyilvánosságra fogjuk hozni az eddig titkosított adatokat, a kórházi fertőzésekről készült felméréseket évről évre meg fogjuk mutatni a szakembereknek, döntéshozóknak, lakosságnak.

A mostani szubjektív, osztályvezetők általi minőségellenőrzési rendszert, ha rajtam múlik, szintén az első száz napban ki fogjuk vezetni. A kamerákat is le fogjuk szereltetni. Persze, megköveteljük a pontosságot, Angliában például 7:10-kor kezdődik a rendelésem. Ha rendszeresen 7:25-kor hívnám be az első beteget, akkor a főnököm megkérdezné, hogy Mr. Hegedűs, adjunk egy ébresztőórát, vagy mi történt? De a kamerák leszerelése egy bizalmi kérdés, ami a legfontosabb az egészségügyben. Ha az ágazat irányítása nem bízik az egészségügyi dolgozókban, és ezt ilyen intézkedésekkel közvetíti is a társadalom felé, az lecsapódik a beteg-orvos közötti bizalmi viszonyban is. Egy-egy rosszul sikerült plakáttal két hét alatt le lehet rombolni azt a bizalmi viszonyt, amit utána évekbe kerül megint felépíteni.

Illetve szükség van egy modern betegelégedettségi mérésre. Hiába mondja a kormány, hogy ők már megcsinálták a betegelégedettségi mérést, az öt csillaggal való értékelés kevés. Például az angolok kitaláltak egy anonim tesztet, amit a betegeknek kell kitölteniük a kezelésük után. Ott van egy olyan kérdés, hogy ha a családtagjának egy ugyanolyan kezelésre lenne szüksége, ajánlaná-e neki az intézményt. És van egy szabad szöveges mező is, ahol írásban lehet értékelni a helyet.

Továbbiak a teljes interjúban