• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ma, Miskolcon indul az orvosmentési akció

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

Ma tart fórumot a miskolci megyei kórházban a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ).

Hetekkel ezelőtt kérték Csiba Gábor főigazgatót: biztosítson helyet rendezvényüknek, ő pedig örömmel várja a fiatalokat, mert világosan szeretné látni a céljaikat. Az MRSZ a hét végén országos akcióba fogott, hogy minél több doktor csatlakozzon a tavasszal meghirdetett programjukhoz. Ebben - tiltakozva a rossz munkakörülmények és fizetések miatt - arra szólították föl az orvostársdadalmat, év végéig minél többen helyezzék letétbe felmondólevelüket. A felmondás célja az orvostársadalom összefogása - szögezte le Papp Magor.

A MRSZ elnöke azt reméli, a lakosság is felismeri az akció célját: a hazai betegellátás érdekében is szeretnék megállítani az orvosok elvándorlását. A helyzet kritikus: az idén 1200-an hagyták el az országot, s az államvizsgázó 759 fiatal fele is külföldre készül.

Az egészségügyért felelős államtitkárság sordöntőnek ítéli az ágazat emberierőforrás-helyzetének stabilizálását. Ezért írták ki nyáron azt az ösztöndíjprogramot, amely 620 rezidensnek a szakvizsga megszerzéséig - ez átlagosan 5 év - havi 100 ezer forint ösztöndíjat juttatna, ám az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal múlt heti közlése szerint eddig csak 173-an éltek a lehetőséggel. Papp Magor valószínűnek tartja, hogy decemberig elkel az összes ösztöndíj, de kérdezi: mi lesz a többi 2400 rezidens és a már szakvizsgázott doktorok sorsa?

Az ő érdekükben is javasolják az államtitkárságnak, hogy a szeptember elején bevezetett népegészségügyi termékdíjat (ez 20 milliárd forint bevétel évente) fordítsák az egészségügyiek béremelésére, ez történelminek nevezhető lépés lenne az orvosok itthon tartása érdekében - mondta az elnök.

A veszprémi megyei kórház a "Magad uram..." közmondást alkalmazza: akik hozzájuk szegődnek rezidensnek, olyan szerződést írhatnak alá, amely a szakvizsga megszerzését követően is garantálja a havi 100 ezer forint többletpénzt. Rácz Jenő főigazgató, a Magyar Kórházszövetség elnöke úgy tartja: ha öt év múlva nem tudná garantálni az állam ezt a többletjövedelmet, nagy baj lenne a gazdasággal. Bízik az ágazat átalakításával, az erőforrások koncentrálásával és a kórházak integrációjával felszabaduló forrásokban, is ami ugyancsak javíthatja a kórházak pénzügyi helyzetét.

A miskolci kórház mind a 24 helyére van jelentkező, de Csiba Gábor szerint ez nem jelenti azt, hogy meg is kötik a munkaszerződést. Hasonló a helyzet a makói kórházban is, Baráth Lajos főigazgató arról számolt be, hogy eddig a 12 rezidensi állás felére van jelentkező.