Megállapították, hogy a bodorrózsa alapú oldat vírusellenes hatását más gyógynövények, az orvosi zsálya és a bíbor kasvirág jelentősen növelik.
A CMC Déli Klinika orvosai vizsgálataikkal igazolták, hogy az Európa déli részén őshonos mediterrán bodorrózsa-kivonat gátolja az új koronavírus szaporodását, valamint pozitív irányban befolyásolja a vírusfertőzés miatt kialakult immunológiai reakciókat is, írja az ATV.
A különleges immunológiai eljárással a koronavírus-fertőzés legyőzésére termelt ellenanyagok szintjét határozzák meg.
"Hogyha a vírushoz odakötődött az ellenanyag, akkor egy speciális enzematikus folyamattal ki lehet mutatni" - nyilatkozta az ATV Híradójában Jankovics István virológus, a kutatás vezetője.
Jankovics azt, a vizsgálathoz szükséges új diagnosztikai eszközt is megmutatta, ami a klinika saját fejlesztése. Lényegesen pontosabb eredményt ad a jelenleg forgalomban lévő vizsgálatoknál, és megalapozza a lehető leghatékonyabb hazai gyártású vakcina kifejlesztését is. Ráadásul hazai összetevőkből készül.
"A termelés biztonságát garantálja, másrészt pedig mivel tudjuk, hogy mi van benne, sokkal jobban összehasonlítható, validálható a magyar populáció immunállapotának felmérése szempontjából" - magyarázta Jankovics István.
De nem csak a módszer számít nemzetközileg is jelentős eredménynek. Ez a lila virágú növény, a mediterrán bodorrózsa: a klinika kutatócsoportja a világon elsőként bizonyította, hogy a gyógynövény gátolja a koronavírus szaporodását, és irányítja a koronavírus által létrehozott úgynevezett citokinvihart is.
"A gyulladásos markereket, illetve a gyulladásos folyamatokat csökkenti, elég jelentős antioxidáns hatása van, tehát egy természetes úton tudja az immunrendszerünket támogatni a védekezésben - mondta Híradónknak Balázs Anna, a CMC Déli Klinika vezérigazgatója.
A kutatók megállapították, hogy a bodorrózsa alapú oldat vírusellenes hatását más gyógynövények, az orvosi zsálya és a bíbor kasvirág jelentősen növelik.