• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Magyarokkal fejleszthetik ki a daganatgyilkos szert

Lapszemle Forrás: mno.hu

Elképzelhető, hogy magyarok fognak nagymértékben hozzájárulni egy sikeres daganatellenes szer kifejlesztéséhez.

Támogatást nyert az Országos Onkológiai Intézet ugyanis egy új, daganatellenes hatóanyag keresését célul kitűző pályázata. Az intézet kísérletes farmakológiai osztályának vezetőjével, dr. Tóvári Józseffel a rákgyógyításról és az új gyógyszerek piacra dobásáról beszélgetett az mno.hu portálja.

Két német, két olasz, egy finn és két magyar – az Országos Onkológiai Intézet és az Eötvös Loránd Tudományegyetem – akadémiai partner tizenöt fiatal kutató bevonásával vesz részt abban az Európa Unió által kiírt és támogatott Marie Sklodowska-Curie European Training Network konzorciumban, melynek célja, hogy új, daganatellenes hatóanyagokat keressen és teszteljen, mondta dr. Tóvári József, az Országos Onkológiai Intézet munkatársa. Mint kifejtette: a fiatal kutatók az imént felsorolt országokban 2015 és 2018 között fognak kutatómunkát végezni, amellyel akár, ha megfelelő eredményeik vannak, elnyerhetik a phd fokozatot is. A fiatal kutatók csak abba az országba mehetnek a projekten munkálkodni, ahol az elmúlt három évben nem dolgoztak és nem tanultak korábban egy évnél tovább, vagyis minden országba más nemzetiségű tanuló fog érkezni. A mobilitáson kívül a projekt nagy előnye, hogy azt a tudást, amelyet a fiatalok a kutatásaik során felhalmoztak, kipróbálhatják piaci körülmények között is: a munkaterv harminchat hónapjából hármat nagyobb gyógyszeripari cégeknél is dolgozhatnak.

Mint dr. Tóvári elmondta: a projekt munkatervének sikeres végrehajtása során egy sor új peptidgyógyszer-konjugátumot fognak kifejleszteni és tesztelni. A terápia lényege, hogy fehérjéhez kötik hozzá a daganatellenes molekulát, így próbálják elérni, hogy a sejtpusztító hatást a szer csak a daganaton váltsa ki. Ha fehérje nélkül adjuk ezeket a szereket, minden sejthez eljutnak, így okozva rengeteg esetben komoly mellékhatásokat – húzta alá a szakértő, s arról is szólt, hogy a peptidek specifikusabban felismerik, és jobban is kötődnek a daganatsejtekhez. Ez a célzott daganatellenes terápia egyik formája, amely már nem új keletű a rákgyógyításban.

Varázsgömböket tesztel az onkológiai intézet