Ha a "háború" sikeres lesz, 2030-ban feleannyian fognak meghalni itthon a rossz levegő miatti egészségkárosodás miatt.
Elkészült az Országos Levegőterhelés-csökkentési Program, amelyen belül a Herman Ottó Intézet 10 magyar nagyváros levegőminőség-javításáért felel - írja az infistart.hu.
Dobi Bálint, az intézet igazgatóhelyettese az InfoRádióban elmondta, 5 szennyezőanyag (ammónia, kén-dioxid, illékony szerves vegyületek, nitrogén-oxidok, PM 2,5 szennyezők) bizonyos mértékű csökkentése a cél 2030-ig. "Ezen öt anyag csökkenésével várhatóan 50 százalékkal csökken a levegő mai egészségügyi kockázata, vagyis 2030-ban feleannyi ember veszti életét a légszennyező anyagok kelleténél magasabb koncentrációja miatt" - tette világossá a szakember.
Hogy lehet elérni ezt a nagy célt? A programban 28 alprogram kapott helyet, a Herman Ottó Intézet ebből egy 8 régiót érintő programot visz. "A programok a lakossági fűtés-korszerűsítéssel és harmadrészt az agráriumból származó ammóniakibocsátással vannak összefüggésben. Vagy vehetjük a nitrogén-oxidokat, ezek szinte teljes egészében a közlekedésből, a robbanómotorokból származnak. Napjainkban tanúi vagyunk a közlekedési technológiák átalakulásának, ettől várjuk azt, hogy csökkenteni fogja a közlekedési légszennyezettséget. És lenne feladatuk az önkormányzatoknak is, ráadásul az Európai Unió szerepvállalásával: tíz önkormányzat, köztük Budapest is részt vesz egy projektben, mellette Debrecen, Pécs, Szolnok, Eger, Kaposvár, Békéscsaba, Karcag és Tatabánya is, valamint az Országos Meteorológiai Szolgálat.
További részletek a cikkben.